Průvodce začínajícího investora: Investice do dluhopisů

Stále častějším pojmem skloňovaným v investičním světě jsou dluhopisy. Obzvláště v dnešní rizikové době, kdy není jisté, co se bude dít a kam až zajde neustálé zdražování, hledá spousta lidí, kteří mají naspořené nějaké peníze navíc, způsoby, kam investovat. Pokud jste v investičním světě nováčkem, pojďme si ve stručnosti dluhopisy představit.

Co jsou to dluhopisy?

Dluhopisy jsou cenné papíry, které si investor zakoupí od emitenta, a které mu garantují pravidelný výnos. Pokud bychom to měli objasnit stručněji, pak se jedná o to, že investor zapůjčí emitentovi, tedy většinou nějakému majiteli firmy, peníze, které jsou zajištěny právě tímto cenným papírem. Za tuto svou službu investor obdrží zpět v předem stanoveném čase nejen svou původní investovanou částku, ale i finanční výnos, takzvaný kupón. Tento finanční výnos je znám předem a bývá poměrně vysoký. Například dluhopisy od firmy Uniprospe.eu, které jsou splatné v prosinci 2022, nabízí výnos 9,5 %, což je zhodnocení, kterého se u jiných produktů typu spořící účet a podobně nedočkáte.

Rozdíl mezi státními a korporátními dluhopisy

Investovat do dluhopisů můžete jak do státních, tak do korporátních. Státní dluhopisy jsou bezpečnější, jelikož jsou jištěné státem, ale mají podstatně nižší výnos. Korporátní neboli firemní dluhopisy nabízejí vyšší výnos, ale zase jsou rizikovější. Před investicí do korporátních dluhopisů je proto třeba důkladně prověřit emitenta a zajímat se o jeho budoucnost. Mělo by se jednat o firmu, které má před sebou vidinu dobré budoucnosti a není ve finančních problémech. Právě výše zmíněná firma Uniprospe může být vhodným subjektem, protože se zabývá likvidací odpadního polymeru ze starých pneumatik, což má rozhodně budoucnost. A navíc se jedná o společnost se stabilním zázemím a prospektem schváleným ČNB.

Výše uvedený stručný popis dluhopisů je jen základním přehledem o tom, jakým způsobem investovat. Pokud vás láká investice s Uniprospe.eu či jinou společností, rozhodně si nastudujte podrobnější informace a investujte s rozumem.

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář