Stavíme kadibudku

Stavíme kadibudku

Obsah

Kadibudka byla dříve samozřejmou nutností u každého venkovského stavení. Obvykle si lidé tento domeček pro vykonání potřeby stavěli na dvorcích, jednak v blízkosti vchodu do domu, a jednak poblíž hnojiště, jelikož nebylo potřeba budovat žádnou odpadovou jímku. Ještě dnes můžeme kadibudky vídat u starých chalup, které dnes slouží převážně pro rekreační účely.

Těmto praktickým a účelným stavbičkám dnes neřekne nikdo jinak, než kadibudky. Jejich počet ovšem ubývá díky zlepšování životního prostředí a také v zájmu většího komfortu nejen v objektech pro stálé bydlení, ale i v rekreačních chalupách a chatách. Kadibudky jsou nahrazovány splachovacími klosety uvnitř domů i chalup.

Někde jsou nutností

Ke stavbě kadibudky vede někdy majitele domu či chalupy nutnost. Zpravidla je to tam, kde dispozice stavby neskýtají možnost vyčlenění části interiéru pro vybudování klasické toalety. Druhým případem jsou chaty u lesa či u rybníka, nebo lokality bez zavedené vody a kanalizace.

Mnozí chataři a chalupáři si však stavějí kadibudku jako dekoraci.

Stavíme kadibudku

Jak na to

Důležité je umístění kadibudky, pro kterou bychom měli najít nějaký klidný kout zahrady. Jednak je příjemné, máme-li z okénka ve dveřích výhled na svou zahradu, a jednak by kadibudka neměla být na očích sousedů či kolemjdoucích. Klidné posezení v teplých letních dnech s pěkným výhledem je nejen úlevné, ale svým způsobem i romantické. Nejprve musíme vyhloubit dostatečnou jámu. Nad ní pak kadibudku postavíme. Nejvhodnějším materiálem je pochopitelně dřevo. Na dřevěný rám připevníme prkna a střechu mírně sešikmíme kvůli odvodu dešťové vody. Střechu opatříme lepenkou nebo asfaltovými došky. Ke každé kadibudce patří typický otvor ve dveřích vyříznutý zpravidla ve tvaru srdíčka zhruba v úrovni očí sedícího člověka.

Kadibudka jako dekorace

Pokud máme cit a vkus, může být kadibudka hezkou dekorací v zahradě. Určitě se lépe hodí k venkovskému domu či chalupě, než k modernímu domu ve městě. Kadibudka by měla být nenápadnou součástí zahrady, a nikoliv dominantou. Také bychom to neměli přehánět s barvami a malováním různých nevkusných obrázků, čímž docílíme spíše kýčovitosti. Nenápadnost zajistí decentní zelená či hnědá barva, díky níž bude kadibudka citlivě zakomponována do přírody. Úplně nejlepší je nechat vyniknout přirozenou strukturu dřeva, které ochráníme například lazurovací barvou.

O Makawiel

Shlédněte také

Jak začít s modelářstvím?

Jak začít s modelářstvím?

Modelářství je stále velmi populární koníček, jehož začátky ale nebývají zrovna jednoduché. Pokud vám učarovaly …