Jak zlikvidovat překážející pařez

Jak zlikvidovat překážející pařez

Pokácíte starý nebo překážející strom, ale co s pařezem. Můžete jej ponechat jako podstavec pod květináč, nebo jej prostě odstranit některým z mnoha způsobů. Nejpohodlnější, zároveň ale nejdražší je objednání specializované firmy s potřebnou mechanizací, která vám pařez odfrézuje během několika minut.

Pařezovou frézu si můžete také vypůjčit, což ovšem nevyjde o moc levněji. Jednou z dalších možností je vytažení pařezu pomocí traktoru a řetězu. To jsou všechno okamžitá, ovšem poněkud nákladná řešení. Můžete vyzkoušet některé zdlouhavější, ale také účinné metody. Nechcete-li čekat, až pařez vyhnije, můžete vyzkoušet své vlastní síly.

Nejprve musíte pařez obrýt a odstranit okolní zeminu. Pak přijde na řadu hrubá síla při osekávání jednotlivých výhonů kořene sekerou, krumpáčem, případně řetězovou pilou. Pomáhat si můžete také páčidlem, k čemuž můžete použít ocelovou trubku. Práce je to namáhavá a zdlouhavá, jelikož budete muset jednotlivé úkony střídat tak dlouho, než pařez vydolujete.

Odstranění biologickou cestou

Jak zlikvidovat překážející pařezNetlačí-li vás čas, využijte mocné přírody, která udělá vše za vás. Navíc můžete mít z biologické likvidace i užitek, neboť za vás budou působit houby. Do pařezu nejprve vyvrtáte několik otvorů a dřevo naočkujete například hlívou ústřičnou. Jedná se o dřevokaznou houbu, která nejlépe rozkládá dřevo listnatých stromů, ale poradí si i s jehličnanem. Hlíva ústřičná je vynikající houba se zdravými účinky na lidský organismus. Působením hlívy se můžete pařezu zbavit mnohdy už za pouhé tři roky.

Chemie

Chcete-li využít chemickou cestu, musíte počkat po pokácení alespoň jeden rok, až pařez vyschne a zbaví se mízy. Rychleji to jde také, ale pouze na podzim, kdy stromy mízu stahují. Chemické přípravky nastartují hnilobný proces. Nejúčinnější jsou přípravky na bázi dusičnanu draselného, které koupíte v práškové formě běžně v drogerii nebo v supermarketech v odděleních se zahrádkářskými potřebami. Postup je podobný jako u aplikace biologické.

Jak zlikvidovat překážející pařez

Vyvrtáte díry o průměru cca 2 cm do hloubky cca 20 cm. Další díru vyvrtáte šikmo ze strany tak, aby se vždy propojily dva otvory. Do děr nasypete zakoupený přípravek, který zalijete teplou vodou, kterou musíte stále doplňovat po dobu 4-6 týdnů. Aby chemii neznehodnotil déšť, zakryjete povrch pařezu igelitem nebo nějakou deskou. Rozkladný proces nastane zhruba za dva měsíce a nakonec jeho zbytky jednoduše vykopete.

O Makawiel

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …

Napsat komentář