Pražce najdou bohaté využití na zahradě

Pražce najdou bohaté využití na zahradě

V souvislosti s využíváním železničních pražců na zahradě je nutné zdůraznit především okolnost, že pražce jsou vysoce zdraví nebezpečným odpadem a nikoliv stavebním materiálem. Použití pražců k jakýmkoliv jiným účelům, než je zpevňování kolejnic, je doslova hazardem se zdravím a také přestupkem proti zákonu. Pražce jsou totiž hloubkově impregnovány kvůli ochraně před vlhkem.

Jsou napuštěny olejem, asfaltem a dalšími jedovatými nebo přinejmenším zdraví škodlivými látkami. Přesto stále vídáme, jak je někteří zahrádkáři používají jako stavebního materiálu a ohrazují si s nimi záhony či komposty, budují základy plotů, vytvářejí různá schodiště či parkovací plochy. Neuvědomují si, že ohrožují sebe i okolí rizikem působení karcinogenních látek.

Používat je s rozumem

Pražce najdou bohaté využití na zahraděPokud chceme využít rovných tvarů těchto kvádrů, jejich levné ceny a možnosti snadné a rychlé stavby, měli bychom dbát na některé zásady. Rozhodně pražce neumisťovat do blízkosti zeleniny a ovoce, nebudeme jimi ohrazovat zeleninové záhony, ani z nich stavět chodníky mezi záhony.

 

 

Nevhodné je rovněž ohrazování kompostů nebo vodních nádrží. Škodlivé látky se z pražců uvolňují působením vlhka, dostanou se do půdy a z ní do výpěstků. Z obdobných důvodů jsou pražce nevhodné k budování zahradních staveb, jako jsou altány, dětské domečky nebo psí boudy. Navíc při prudkém slunci pražce nepříjemně páchnou asfaltem, olejem a dalšími látkami.

Proto jsou pro zahrádkářské účely vhodné staré pražce, které již příroda zbavila většiny škodlivých látek deštěm, mrazem, horkem, větrem a dalším dlouhodobým působením.

K čemu pražce použít

Podaří-li se nám sehnat takto přírodou a časem „opracované“ a vysušené pražce, můžeme je využít v okrasné zahradě. Jelikož jsou to v podstatě dubové kvádry odolávající hnilobě a houbovým chorobám, je to ideální materiál pro stavbu schodů a schůdků, podest, chodníků, můstků, palisád či opěrných zídek.

Pražce najdou bohaté využití na zahradě

Zajímavě vypadají například štěrkové cesty a pěšinky, které jsou proloženy napříč pražci v určitých vzdálenostech. Úprava pražců na potřebnou délku ovšem není snadná díky enormní tvrdosti impregnovaného dřeva. Řetěz motorové pily se brzy ztupí. Vhodnější je ruční pila s perfektním šraňkem. Vzhledem ke značné váze pražců je například v opěrných zídkách nebo jiných konstrukcích nemusíme spojovat, maximálně stačí použít klasické kramle.

O Makawiel

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …