Pracujeme s maltou: 1. díl

Pracujeme s maltou: 1. díl

Už jste někdy pracovali s maltou? Malta je jednou základních potřeb ve stavebnictví. Ale věřte, že tak, jak ji známe, není stará jako stavebnictví samo. Budovat různé zdivo dovedli naši předci i bez ní, kameny spojovali kovovými hřeby, nebo je vůbec nespojovali a využívali jejich tíhu, případně se používala jako pojivo dokonce hlína, ale lépe jíl.

Ve středověku se používala ale tak kvalitní malta, že po ztvrdnutí byla pevnější než kámen, který spojovala. Jen si vzpomeňte na pověst z doby stavby Karlova mostu, kdy se používaly do malty i vajíčka. Novodobý výzkum ale stopy biologického materiálu dokázal.

Co je to malta

Malta je kašovitá směs z písku, vápna a vody, která po čase ztvrdne. Novodobě se místo vápna dává i cement, takže takovou maltu můžeme považovat i za beton. Bohužel se velmi často použije nevhod, a zvláště na památkách či starých budovách a chalupách dochází k velkým škodám. Malta se ve stavebnictví používá jako spojovací materiál jednotlivých prvků zdiva, zejména cihel, tvárnic a kameniva. Pak se maltou omítají stěny, tedy vytváří se omítka. Ta chrání zdivo před průsakem vody a dalšími přírodními vlivy, současně i tepelně izoluje.

Klasika

Pro maltu je důležitý je rozdíl mezi klasickou vápennou a cementovou. Na vápennou maltu se má správně používat hašené vápno, chemicky jde o Ca(OH)2. Vápno se kdysi hasilo v jámách, kde se nechávalo uležet i několik let. Tehdejší stavební hutě zřejmě pracovali s vápnem jako s vínem, každý rok se založila nová jáma a nejstarší se otevřela a zpracovala. Malta s takovým vápnem přežívá ale stovky let. Dnes se vápno hasí za sucha, takže je sice rychle k dispozici, ale jeho kvalita je mnohem nižší. Pokud se dnes vápno hasí, tak v sudech.

Výsledkem hašení je také to, že po vyhašení se z něho udělá daleko více malty, než ze stejně drahého pytle namíchaného hydrátu.

O Makawiel

Shlédněte také

Autoklávy pro pasterizaci a sterilizaci potravin

Autoklávy jsou klíčovým prvkem v potravinářském průmyslu, zajišťujícím bezpečnost a trvanlivost potravin prostřednictvím procesů pasterizace …