Jak a kdy zazimovat zahradní bazén?

Jak a kdy zazimovat zahradní bazén?

Bazény během léta poskytují možnost vítaného osvěžení. S příchodem chladných dní je ale třeba myslet na jejich zazimování. Vhodná doba nastává ve chvíli, kdy teplota vody trvale klesne k 10 °C, ale přes noc ještě nemrzne. Do této doby by měly stále běžet bazénové filtrace a další technologie.

Jak na to?

Nejprve je třeba provést důkladné čištění bazénů. Ze dna i z vodní hladiny odstraňte všechny nečistoty, aby se voda přes zimu nekazila. Vydrhněte i stěny bazénu speciálním čisticím přípravkem. Použijte testery bazénové vody ke zjištění úrovně pH, tvrdosti vody a chloru a případně proveďte úpravu těchto parametrů pomocí bazénové chemie. Poté zapněte filtraci a nechte ji několik hodin běžet.

Z bazénu upusťte vodu tak, aby hladina dosahovala deseti centimetrů pod skimmer. Pokud nepoužíváte zátku vratné trysky, pak vodu upusťte až pod ní a hlavu vratné trysky demontujte. Odpojte hadice a vylijte z nich vodu.

Do zbývající vody v bazénu je třeba přimíchat zazimovací přípravek, který ji během zimy ochrání před růstem řas a vzniku zákalů. Tak se na jaře dočkáte čisté vody, kterou nebudete muset měnit.

A na řadě je čištění

Pak už zbývá jen důkladně vyčistit bazénové příslušenství, tedy pískovou filtraci, tepelné čerpadlo nebo solární ohřev. Pískovou náplň filtrace vyměňte nebo alespoň propláchněte vodou. Demontujte čerpadlo i hadice a vylijte z nich vodu. Ze solárního ohřevu odpojte panely, osušte je a uložte na místo chráněné před mrazem. Tepelné čerpadlo odpojte od elektrické sítě a vypusťte z něj vodu.

Před finálním zakrytím bazénu z něj ještě vytáhněte schůdky a rovněž je očistěte. Pak už na bazén můžete rozprostřít krycí plachtu nebo jiné vhodné krytí, které zachytí jehličí, listy a další nečistoty. Pravidelně z ní ale během zimy odstraňujte sníh, jinak hrozí její přetěžování. Se správně provedeným zazimováním prodloužíte životnost bazénu a ušetříte si práci na jaře.

 

 

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář