Zařizujeme domácí lékárničku: 2. díl

Zařizujeme domácí lékárničku: 2. díl

Obsah

V minulém díle jsme si představili důležité léky, které by neměly v lékárničce chabět. Měl by mezi nimi být i lék k vypláchnutí očí, což je klasický Ophtal, popř. oční kapky Ophthalmo-Septonex. Mimo těchto léků by nemělo chybět něco proti alergii, třeba Zodac kapky nebo tablety, či Fenistil kapky, ušní kapky Otobacid nebo boralkoholové kapky, nosní kapky, to je nejlepší mořskou vodu Sterimar, či Quick. U každého léku je si nutno přečíst příbalový leták kvůli dávkování, a to podle věku a hmotnosti dítěte, a jak pro dospělé.

Mimo léků má být v lékárničce elastické obinadlo, balíček sterilní vaty, alespoň dva sterilní obvazy, sterilních gázové čtverečky, polštářkové náplasti různých velikostí, spínací špendlíky, pinzeta, nůžky, gumové škrtidlo a trojcípý šátek. Dále se doporučuje jeden kotouč náplasti, které lze rukou trhat podél i napříč, takže nejsou potřeba nůžky. Vhodné jsou i sterilní proužky k ošetření drobných řezných poranění, dva páry vyšetřovacích.rukavic, několik dezinfekčních utěrek a resuscitační rouška.

Doplňková výbava

Jak jsme se zmínili, měly by zde být i léky, které užívají členové domácnosti, nejlépe s označením jména. Pro děti zde ještě může být sirup na kašel, Nurofen na horečku i na bolest či kapičky do nosu a Fenistil. Ze známých prášků jsou možné zejména Brufen a Paralen.

Péče o lékárničku

O umístění lékárničky jsme se zmínili. Je ale třeba kontrolovat dobu použití alespoň dva krát ročně, kdy je nutno vyřadit léky a další prostředky s prošlou dobou použitelnosti. Je ale třeba dávat pozor, aby náhodou někdo nedal do lékárničky nějaké jedovaté domácí prostředky, který jsou třeba čpavek, různá rozpouštědla a čistící prostředky, ale taky léky pro zvířata. Když bychom chtěli být dokonalí, na vnitřní stranu dvířek nalepíme seznam potřebných telefonních čísel, a to zejména záchranné služby, ošetřujícího dětského lékaře, praktického lékaře pro dospělé a pohotovostní lékařské služby.

Závěr

Pokud budeme na pochybách, určitě se poraďte se svým lékařem či nějakou zkušenou zdravotní sestrou, nebo v lékárně, kde nekoupíte vše potřebné. Léky nenechávejte volně k dosažení, zejména dětí, které je jako domnělý bonbón mohou sníst. Použité nástroje po použití umyjte, případně dezinfikujte a uložte zpět.

O Makawiel

Shlédněte také

Autoklávy pro pasterizaci a sterilizaci potravin

Autoklávy jsou klíčovým prvkem v potravinářském průmyslu, zajišťujícím bezpečnost a trvanlivost potravin prostřednictvím procesů pasterizace …