Jak jednoduše mořit dřevo

Jak jednoduše mořit dřevo

Obsah

Mořením dřeva mu dáváme vzhled jiného dřeva, zvýrazňujeme tím jeho kresbu a zároveň ho zčásti také impregnujeme. Moření dřeva znali již naši předkově, ale používali technologii dle svých možností, například napouštěli dřevo volskou krví.

Příprava dřeva

Mořit lze dřevo čerstvé i staré, ale vždy musí být pečlivě upravené. Čím více dřevo připravíme, tím bude výsledek lepší. Takže je ho potřeba důkladně vyčistit, odstranit všechny nečistoty, jako jsou prach, olejové skvrny a zbytky smůly a podobně. Skvrny lze odstraňovat nejen mechanicky, ale i třeba pomocí teplé vody s jádrovým mýdlem, případně jsou možné náhražky terpentýnu, které rozpustí i větší skvrny. Poté se musí dřevo důkladně vysušit, a následně přebrousit. Používají se k tomu brusné papíry v několika hrubostech, hrubá zrnitost 120, střední 150 a jemná 180. S papírem pohybujeme po dřevě pomocí brusného špalíku. Netlačíme a pohybujeme se ve směru vláken. Dřevo můžeme i vyhladit kartáčem a kartáčuje se také ve směru vláken.

Jak jednoduše mořit dřevo

Potřeby k moření

Mořící přípravky se kupují jako prášek, nebo jako tekutina. Dále potřebujeme štětec bez kovových vláken, případně houbu, pak je třeba mít nádobu na tekuté mořidlo a pro naši ochranu alespoň gumové rukavice.

Mořidla na dřevo se prodávají v mnoha barevných odstínech, světlá i tmavá, silná či jemná, navíc se dají i míchat. Mořicí prášky se rozpouštějí v čisté vodě.

Druhy mořidel

Lihová mořidla obsahují barevné pigmenty rozpuštěné v lihu, a jsou nerozšířenější, prodávají se také již rozpuštěná. Počítá se, že jeden litr mořidla stačí asi na 8 až 10 m2. Nátěr vyschne asi 4 hodiny. Zde je nutno dávat pozor na výpary, které mohou způsobit bolesti hlavy.

Vodou ředitelná mořidla obsahují barevné pigmenty rozpustné ve vodě, prodávají se jako prášek v sáčku. Zde je možno nastavit intenzitu množstvím prášku do vody. Nátěr schne asi 8 hodin.

Způsoby moření

Nejjednodušší je předměty namáčet, ovšem málokdy máme tolik mořidla a tak malé předměty, proto se používá štětec, nebo houbička. Jak ale bude mořidlo reagovat, je nejlepší si to vyzkoušet na nějakém špalíčku, popřípadě na pak neviditelné straně. Mořidlo se nanáší také ve směru vláken dřeva, nepoužívejte malý štětec. Pokud se na ploše vytvoří „kaluže“, ihned ji rozetřete před zaschnutím okolní plochy, případně vysajte opatrně hadrem či houbou ve směru dřeva.

Mořidlo se rychle vpíjí, proto je potřeba i rychle postupovat. Nesmějí se tvářet kapky a stékance, je třeba natírat odspoda nahoru a pramínky dolů ihned roztírat, aby nezaschly. Pokud se vytvoří nehezké skvrny, je nejlépe místo po zaschnutí obrousit a natřít znovu.

Následný postup

Mořenou plochu po úplném zaschnutí můžeme jemně leštit měkkou látkou, případně znovu natřít mořidlem, abychom získali temnější odstín. Dřevo se pak může impregnovat voskem, či olejem, lakovat, hlavně se nesmí porušit jeho plocha. Drobné ranky lze zabarvit stejně barevnou fixou.

Mezi dřeva, které se moří špatně, patří zejména modřín.

O Makawiel

Shlédněte také

Jak začít s modelářstvím?

Jak začít s modelářstvím?

Modelářství je stále velmi populární koníček, jehož začátky ale nebývají zrovna jednoduché. Pokud vám učarovaly …