Jaký ubrus si pořídit na vánoční stůl?

Jaký ubrus si pořídit na vánoční stůl?

Obsah

Už se nemůžete dočkat, až tu opravdu zase budou Vánoce? Chodíte do obchodů okukovat vánoční dárky i sladkosti pro děti, přemýšlíte, jak si letos vyzdobíte dům? Už kontrolujete vánoční světýlka, zda některé není rozbité, přemýšlíte, na který strom na zahradě je rozvěsíte? A jak vyzdobíte byt?

Vánoce mají jedinečné kouzlo

Vánoční svátky někteří z nás milují, jiní je naopak skoro nenávidí. Mají své kouzlo, přesto některým k srdci prostě nepřirostly. Ten shon kolem nich, shánění dárků, výzdoba, pečení cukroví a předvánoční úklid totiž dají pořádně zabrat. Když k tomu připočteme fakt, že obchody ovládly Vánoce už někdy koncem září, není se ani čemu divit.

Co na to ale letos jít trochu jinak a Vánoce si udělat tak nějak po svém? Na shon se vykašlat, neřešit, co nestihnete? Stačí prostřít ubrus na vánoční stůl, na něj položit pár kousků cukroví a potkat se s blízkými. Co byste na to řekli?

Ubrus vyberte s rozmyslem

Co si budeme povídat, nabídka ubrusů je v obchodech široká, až nám kolikrát přechází zrak a nevíme, pro jaký se rozhodnout. Ti šikovnější z nás to možná vzdají, koupí si látku s vánočním motivem a ten ubrus si ušijí, co ale my ostatní, kteří to neumíme? My vyrazíme do obchodu a snažíme se ho prostě nějak vybrat. Jak?

Krok první: Jaký materiál zvolit?

Ubrus na sváteční stůl by měl vypadat slavnostně, má dotvořit celkový dojem z místnosti. S plastovým ubrusem toho rozhodně nedocílíme, proto bychom se měli poohlédnout po textilním ubrusu. Ten bývá nejčastěji z bavlny, která snese i vysoké teploty praní, takže není třeba se bát dát ji do pračky na vyšší stupeň. I skvrny se z ní dají odstranit, pokud se o ubrus přesto bojíte, můžete si přes něj pořídit ještě průhledný ubrus.

Krok druhý: Tvar ubrusu

Jaký tvar má váš stůl? Podle toho byste měli vybírat i tvar ubrusu. Je ale třeba si říct, že i na kulatý stůl nemusí nutně přijít jen kulatý ubrus, dobře na něm bude vypadat i čtvercový nebo obdélníkový ubrus.

Víte, že kromě klasického ubrusu na celý stůl si můžete pořídit i běhoun na stůl? Ten zakryje jen středovou část stolu, je takovou moderní vánoční dekorací. Rozprostřít je můžete i na jednobarevný ubrus.

Jaký ubrus si pořídit na vánoční stůl?

Krok třetí: Rozměry ubrusu

I rozměry ubrusu vybírejte s ohledem na stůl, který doma máte a chcete na něj ubrus prostřít. Počítejte s nějakým tím přesahem, klidně to může být i 25 cm na každou stranu. Záleží na tom, zda chcete ubrusem stůl zakrýt, nebo má část zůstat odhalena.

Krok čtvrtý: A co barva a motiv?

Barva je další zásadní věc, kterou nesmíte při výběru ubrusu podcenit. Normálně by měla ladit s ostatním vybavením interiéru, o Vánocích je ideální vsadit na některou z vánočních barev, tedy červenou, modrou, bílou, zelenou nebo stříbrnou.

A motiv? Když vybíráte vánoční bytový textil, vsaďte i na vánoční motiv. Sobi, hvězdy, vločky, stromečky, ozdobičky i zasněžené vesničky mají zelenou.

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář