Jak na údržbu parketové podlahy?

Obsah

Dřevěná podlaha je jednoznačně tou nejkrásnější. Může mít několik podob. Ve starých chalupách se ještě setkáme s klasickými dřevěnými fošnami ze smrku, ale též z tvrdých dřevin. Ty rekonstruované již mají obvykle podlahové palubky, u kterých i když vzniká spára, není vidět podloží, které často nebývá zrovna reprezentativní. Modernějšími podlahami jsou parkety, nebo též dřevěné plovoucí podlahy ze sendviče, kde skutečně dřevěnou může být pouze nejvrchnější vrstva. Ta má obvykle tloušťku kolem 3 mm, výjimečně 5 mm.

Každá z těchto podlah má své pro a proti, svoji atmosféru i svůj šarm. Pravdou je, že celodřevěné podlahy z prken (palubky) a poctivé dřevěné parkety, budou mít vždy delší životnost než dřevěné podlahy, kde se dřevem šetřilo. Poctivá vrstva dřeva je totiž lépe a opakovaně brousitelná, takže tyto podlahy lze častěji a dokonaleji renovovat.

Jak je to s údržbou dřevěné parketové podlahy?

Rozhodně je o něco náročnější, než je tomu u podlah z keramické dlažby, linolea, marmolea, laminátu či vinylu. Dřevěné podlaze totiž nesvědčí voda. Takže dřevo sice umýváme namokro, ale hadr či mop musí být skutečně pouze mírně vlhký. Rozhodně nesmí zůstávat podlaha mokrá. Mikrotrhlinami v laku se totiž voda dostane ke dřevu, to začne bobtnat, dojde k rozsáhlejšímu popraskání laku až k poškození podlahy.

Ideální je dřevěnou podlahu zametat smetáčkem či vysávat nástavcem s měkkými štětinami a s kolečky na tvrdé podlahy. Vhodné je též stírání zcela suchým hadrem. Pokud máte voskované či olejované parkety, vhodné je do mycí vody přidávat 1 % oleje či vosku. Podlaha získá opět svůj lesk a obnoví se ochranná vrstva. Na lakované parkety se hodí vhodný mycí přípravek na parkety a lesk je pak možné obnovit leštěnkou.

K údržbě dřevěné podlahy patří i její ochrana

Podlahové palubky potřebují pro zachování své krásy o něco více péče i v podobě ochrany. Je citlivější na různé nehody. Podlahu je nutné chránit před vrypy. Ty snadno uděláte třeba drobným kamínkem, který si přinesete na botě. Před bytem s dřevěnou podlahou proto nesmí chybět kvalitní čisticí rohožky. Boty by též neměly na dřevěné podlaze zůstávat bez podložky. Voda stékající z bot, třeba v podobě rozpuštěného sněhu, dřevěné parkety snadno poškodí. A parkety nejsou terasová prkna, kde se s určitou omšelostí počítá jako s patinou.

Parketovou podlahu můžete poškodit i dalšími způsoby. Na kráse jí nepřidá používání kolečkové židle s tvrdými kolečky, stejně tak různé vylité potraviny či barvy z dětské kreativní výbavy. Do spár mohou zatéct i víno či jiné barevné potraviny, které pak podlahu poškodí nejen kvůli své vlhkosti, ale barvě obecně.

Starejte se o vhodné klima pro parkety

Parkety jsou ze dřeva a dřevo potřebuje optimální teplotu i vlhkost. Bez nich může bobtnat, nebo naopak extrémně sesychat. Může se dokonce i kroutit. Teplota v interiéru s dřevěnými parketami by se měla pohybovat v rozmezí od 20 do 22 °C. Optimální vlhkost je mezi 50 a 60 %. Vylepšení klima v místnosti dosáhnete pravidelným větráním. Problémy způsobují i různé zvlhčovače.

Když už údržba nestačí

Jednou dojde k tomu, že běžná údržba parket a dřevěné podlahy již nebude stačit a podlaha si vyžádá renovaci. Palubková podlaha či parkety se dají renovovat skvěle. Poškozená vrstva se zatmelí a zbrousí, následně se pak nalakuje potřebným množstvím vrstev podle potřeby a doporučení výrobce laku. Místo laku lze podlahu též voskovat a olejovat.

Jak se vyhnout poškození parketové podlahy nevhodnou údržbou?

  • Pokud máte parkety v interiéru, kde dochází k častým teplotním a vlhkostním výkyvům, je vhodnějším podlahový olej na parkety. Na rozdíl od laku totiž olejová vrstva při rozpínání nepraská.
  • V místech se zvýšenou vlhkostí je vhodné na podlahu použít i impregnační nátěr. Platí to třeba pro koupelnu.
  • Nábytek je užitečné opatřit filcovými podložkami, aby nepoškodil parkety. Na kolečkové židle jsou vhodná měkká kolečka.
  • Pokud se vám na dřevěnou podlahu vylije voda, co nejdříve ji vysušte. Stejné platí pro barevné tekutiny.
  • Pozor na hrubé nečistoty, které mohou poškodit podlahu. Nejčastěji si je přineseme na obuvi.

 

O angelo

Shlédněte také

Efektivní dezinfekce prostor: Proč se vyplatí zavolat odborníka

Efektivní dezinfekce prostor: Proč se vyplatí zavolat odborníka

Udržování čistoty a hygieny v domácnostech, kancelářích a jiných pracovních prostorách je dnes důležitější než …

Napsat komentář