K čemu je dobré moření dřeva

K čemu je dobré moření dřeva

Obsah

Moření dřeva je technologický postup, kdy dáváme dřevu vzhled jiného dřeva, zvýrazňujeme jeho kresbu a zároveň ho zčásti impregnujeme. Tato technika je velmi stará, určitě známe z historie i napouštění dřeva volskou krví. To se samozřejmě dnes již nedělá. Ne že by bylo málo volů, ale nechtějí si nechat pouštět žilou.

Příprava dřeva na moření

K čemu je dobré moření dřevaMořit můžeme čerstvé dřevo, ale i staré, ale obojí musí být náležitě upravené. Dřevo se musí důkladně vyčistit, odstranit nečistoty, prach, stopy po olejích i po smůle a podobně. Doporučuje se skvrny odstraňovat nejen mechanicky, ale i třeba teplou vodou s jádrovým mýdlem, případně náhražkami terpentýnu, které rozpustí i vetší skvrny. Následně se musí dřevo důkladně vysušit, a následně přebrousit. Používají se k tomu brusné papíry v několika hrubostech, hrubá zrnitost 120, střední 150 a jemná 180. S papírem pohybujeme po dřevě pomocí brusného špalíku. Netlačíme a pohybujeme se ve směru vláken. Dřevo můžeme i vyhladit a kartáčuje se také ve směru vláken.

Mořící potřeby

Mořící přípravek se kupuje ve formě prášku, nebo tekutiny. Dále je potřeba štětec bez kovových vláken, houba, nádoba na mořidlo a gumové rukavice.

Mořidla na dřevo se prodávají v mnoha barevných odstínech, světlá i tmavá, silná či jemná, navíc se dají i míchat. Mořicí prášky se rozpouštějí v čisté vodě.

Druhy mořidel

Lihová mořidla obsahují barevné pigmenty rozpustné v lihu, a jsou nerozšířenější, prodávají se již rozpuštěná. Počítá se, že jeden litr mořidla stačí asi na 8 až 10 m2. Nátěr vyschne asi 4 hodiny. Zde je nutno dávat pozor na výpary, aby vás nebolela hlava.

Vodou ředitelná mořidla obsahují barevné pigmenty rozpustné ve vodě, prodávají se jako prášek v sáčku. Zde je možno nastavit intenzitu množstvím prášku do vody. Nátěr schne asi 8 hodin.

Způsoby moření

Nejjednodušší je předměty namáčet, ovšem málokdy máme tolik mořidla a tak malé předměty, proto se používá štětec. Jak ale bude mořidlo reagovat, je nejlepší si to vyzkoušet na nějakém špalíčku, popřípadě na pak neviditelné straně. Mořidlo se nanáší také ve směru vláken dřeva, nepoužívejte malý štětec. Pokud se na ploše vytvoří „kaluže“, ihned ji rozetřete před zaschnutím okolní plochy, případně vysajte opatrně hadrem či houbou ve směru dřeva.

Mořidlo se rychle vpíjí, proto je potřeba i rychle postupovat. Nesmějí se tvářet kapky a stékance, je třeba natírat odspoda nahoru a pramínky dolů ihned roztírat, aby nezaschly. Pokud se vytvoří nehezké skvrny, je nejlépe místo po zaschnutí obrousit a natřít znovu.

Následný postup

Mořenou plochu po úplném zaschnutí můžeme jemně leštit měkkou látkou, případně znovu natřít mořidlem, abychom získali temnější odstín. Dřevo se pak může impregnovat voskem, či olejem, lakovat, hlavně se nesmí porušit jeho plocha. Drobné ranky lze zabarvit stejně barevnou fixou. Mezi dřeva, které dají mořit špatně, patří zejména modřín.

O Makawiel

Shlédněte také

Zahradní hřiště je nejlepším pomocníkem pro rozvoj motoriky u dětí

Zahradní hřiště je nejlepším pomocníkem pro rozvoj motoriky u dětí

Obsah Soukromá zahrada u domu nebo u chalupy nabízí ideální kombinaci bezpečí a svobody, která …