Máte doma starý dřevěný konferenční stolek, který už má sice nelepší léta za sebou, ale přesto je vám líto ho vyhodit? Pusťte se do renovace. Na dřevu se nejčastěji podepisuje vzdušná vlhkost, přímé sluneční paprsky a mechanické poškození. Přesto ještě může sloužit svému účelu.
Pokud toužíte po rozsáhlejší změně, případně pokud jsou nohy stolu poškozené, ale deska je v pořádku, nabízí se výměna stolové podnože. Al podnoží vypadá v kombinaci se dřevem vkusně a moderně a starý konferenční stolek promění v originální kousek nábytku.
Renovace za pár minut
Pokud se vám na renovaci nechce vynaložit příliš času a stůl na sobě nemá oprýskanou barvu či výraznější nerovnosti, postačí, když desku stolu očistíte od prachu a nečistot, odmastíte ho a polepíte speciální barevnou folií, která ji ochrání před poškrábáním nebo jiným poškozením. Tyto folie jsou krátkodobě odolné i vůči vysokým teplotám, pokud byste na stůl třeba nedopatřením položili horký hrneček. V ostatních případech budete muset sáhnout nejen po základním nářadí, ale i po své kutilské zručnosti.
Rozsáhlejší renovace
Z povrchu stolu odstraňte veškeré nánosy staré barvy či laku. Nejrychleji to půjde bruskou, ale poslouží i smirkový papír. Hodit se může i horkovzdušná pistole. Poté všechny nerovnosti poctivě zabruste, rýhy a hlubší škrábance opravte speciálním tmelem. Po jeho zaschnutí stůl očistěte od prachu a aplikujte nový nátěr.
U barev a laků se vždy řiďte pokyny od výrobce a mezi jednotlivými vrstvami počkejte na úplné zaschnutí. Samozřejmě můžete stůl pouze nalakovat a nechat tak vyniknout přirozenou strukturu dřeva. Pokud jste kreativní, můžete stůl natřít na bílo a aplikovat na něj autorskou malbu nebo ho ozdobit jinou technikou. Zajímavě vypadá i mozaika z malých dlaždiček nebo geometrické obrazce vystřihané z barevné folie. Fantazii se zkrátka meze nekladou.