Noční stolky u postele v ložnici mají svůj smysl i historii

Noční stolky u postele v ložnici mají svůj smysl i historii

Nábytek, který se jaksi vytrácí z našich ložnic zcela nepozorovaně a jehož role má své opodstatnění, je noční stolek. Noční stolky samy o sobě kupujeme v párech, slouží nám na mnoho věcí, ale stále více se designované postele mění a vyžadují své nároky na prostor a vyniknutí vlastností, tím více se nemyslí na praktický nábytek, který se u našich postelí začal objevovat teprve nedávno .

Noční stolky u postelí a jejich historie

Noční stolky, jak je známe dnes, jsou poměrně mladé. Zatímco v minulosti jsme měli vedle postelí malý stolek, či skříňku, drobné kusy nábytku se šuplíky, sloužící jako stojan pro lampu, známe až od socialismu, kdy šlo o standard vybavení ložnic. Tehdy si je pořídili i ti, kteří se jinak se stolky nesetkávali. Přestože je nazýváme stolky, ve skutečnosti jsou to skříňky a ne stoly či stolky. Toto pojmenování používáme právě proto, že v minulosti to byl opravdu jen malý stoleček se čtyřmi nohama a úložnou plochou. Pokládaly se na ně nádoby z vodou, hrníčky s čajem či kousky oděvu. Pánové si na ně dávali v případě potřeby hodinky či dýmky. Pokládat se na ně mohla i malá svítidla.

Za socialismu a také díky elektrifikaci a zvýšenému standardu se změnila funkce, přidaly se zásuvky, designová řešení, případně šlo o řešení přímo spojené s postelí či její konstrukcí. Stále to bylo odkládací místo pro svítidla, ale už ani tak ne petrolejky jako elektrické lampičky se žárovkou. Noční stolek začal více plnit funkci skříněk a zásuvkových kousků nábytku, čili skladovací prostor dlouhodobější, než jen plocha na stolku, než kdysi. Dnes jsou oblíbené i masivní noční stolky ze dřeva.

Noční stolek dnes

Noční stolky dnes plní mnoho úkolů, ačkoli se objevují stále méně. Uchovávají knihy, svítidla, ovladače od televizoru, jiných spotřebičů či světel, ale jsou však stále v první řadě odkladištěm pro hodinky, mobil, či běžně nošených šperků. Jejich přítomnost bývá občas síla zvyku. Například pokud během mládí vedle postele nebylo nic podobného, ​​pravděpodobně cíleně bez ovlivnění zajímavou nabídkou prodejců a cenou si ho člověk ani nezaváží. Tedy pokud necítí potřebu mít ve vlastním případě opravdu kompletní ložnici.

Moderní mladí lidé ne vždy sáhnou po stolcích a ti, kteří si pořídili malý byt s úzkými prostory nejednou postel vyřeší provizorním, či jen chytrým způsobem, kde stolek není ani důležitý a ani žádoucí. Hodně je přitom i takových řešení, kde už je postel samotná vybavena prostorem na odkládání, nebo jen její design nedovoluje nic jako přídavný nábytek.

A jak je to u vás? Patříte mezi ty, kteří na noční stolek zapomněli, nebo má své čestné místo u postele?

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář