Terasa s bazénem je symbolem relaxu a klidu. Proto by měla splňovat všechny atributy oddechového místa a vytvořit pro vás prostředí dokonalé harmonie. Dlažba kolem bazénu z přírodního kamene vnese do vaší zahrady nádech skutečné přírody. A v přírodě se kvalita a účinky odpočinku mnohokrát znásobí.
Výběr správného typu kamene
Pokud chcete být se svojí oázou klidu opravdu spokojeni, potřebujete si vybrat vhodný typ kamene. Plochy kolem bazénu musí splňovat několik požadavků. Je to například zátěžovost, odolnost vůči chemikáliím, bezpečnost, protiskluznost či mrazuvzdornost. Rovněž je velmi důležitá životnost a jejich snadná údržba. Nesmíme zapomínat ani na celkový vzhled, jakým kámen působí na okolí a zda do něj barevně a typově zapadá.
Designérské trendy mají většinou tendenci soustředit se na barvu kamene než na konkrétní typ. V minulosti byl v módě hlavně tmavý a šedý kámen. Dnes se pozornost soustřeďuje spíše na béžové a pískové odstíny. Vhodná barva a struktura dává možnost bazénu zapadnout do okolí a vytvořit s ním soulad. Reliéf povrchu, barvy a žíhání mnoha přírodních kamenů dodávají kamennému obkladu nenapodobitelné kouzlo. Navíc, barvy podléhají vlivu počasí a tak jsou zdrojem neustálých proměn.
TIP: Podívejte se také na bazénové lemy a kamenné parapety.
Dlažba k bazénu z přírodního kamene a její výhody
Kamenná dlažba k bazénu má mnoho výhod. Mezi jednu z nich patří odolnost. Díky své silné struktuře je kamenná dlažba mnohem odolnější než jiné materiály. To znamená, že velmi dobře odolává vlivům přírody či člověka, nedrolí se, ani neštěpí. Navíc, přírodní kámen má nízké absorbční vlastnosti, s čímž je spojena i jeho snadná údržba. Je známo, že beton absorbuje tekutiny as nimi i jejich barviva. To má za následek nehezké skvrny, což v nemalé míře kazí celkový vzhled.
Naštěstí, dlažba kolem bazénu z přírodního kamene vás od takových pohrom uchrání. V případě, že ji potřebujete vyčistit, stačí ji jen opláchnout vodou a je zase taková, jako dřív. Nicméně ne každý přírodní kámen se hodí k bazénu. Některé druhy, například mexický mramor, nejsou schopny odolávat solím a bazénovým chemikáliím, které způsobují rozklad kamene. Ideální volbou k bazénu a na různým způsobem zatěžovaná místa jsou vysoce odolné a neporézní kameny. Takovými jsou například kvarcit a žula.
Jak pečovat o kámen, aby vám dělal radost co nejdéle
Péče o kámen u bazénu není žádná věda. Podstatné je, abyste dodrželi pravidelnou údržbu, kterou svěříte do rukou odborníkovi. Přibližně jednou za čtyři roky je třeba jej hloubkově vyčistit a utěsnit. Takto bude kámen odolný vůči proniknutí špíny do pórů a jeho údržba bude pro vás hračkou. Dříve, než začnete s povrchovou úpravou kamene a nanášením různých druhů nátěrů a hmot, doporučujeme kámen nejprve vyčistit a utěsnit. V opačném případě by mohlo dojít ke změně charakteru a barvy kamene.