Domů / Doporučujeme / Důvody, proč bychom měli hnojit půdu organicky
Důvody, proč bychom měli hnojit půdu organicky

Důvody, proč bychom měli hnojit půdu organicky

Myslíte si, že půda, na které přes sezónu pěstujete zeleninu, se o sebe postará sama? Do určité míry ano. Avšak tím, že do půdy přidáte určitou organickou hmotu, zlepšíte její nutriční hodnoty, zajistíte lepší zadržování vody a dobrou strukturu půdy. V takové půdě je pak radost něco pěstovat. Organická hmota, o které hovoříme, může mít celou řadu různých podob. Může se jednat o kompost, hnůj nebo také různá zelená hnojiva (pěstujete je jen proto, abyste je před vykvetením zaryli do půdy).

Lepší struktura půdy

Hnojením můžeme dosáhnout lepší struktury půdy. Proč je to prospěšné? S takovou půdou se lépe pracuje, a navíc dochází k optimálnímu hospodaření s vodou. Voda se do půdy vsákne (neodteče z ní jako po střeše), a přebytečná voda odteče pryč, aniž by kořeny vašich rostlin musely stát ve vodě. Když máte těžkou půdu, která je nepropustná, získáte díky hnojivu lehčí půdu. A příliš lehká půda bude zase lépe zadržovat vodu.

TIP: Samozavlažovací květináče.

Více živin v půdě

Umělá hnojiva sice obsahují potřebné živiny, ale pokud je rostliny okamžitě nevstřebají, odtečou i s vodou pryč. To organická hnojiva se rozkládají postupně, takže se stávají dlouhodobou potravou pro žížaly a další prospěšné organismy, které jsou důležité pro zdraví vaší půdy.

Životní prostředí

Umělá hnojiva mají vysokou uhlíkovou a ekologickou stopu. Vyrábí se ze surovin, které vyžadují těžbu. Ta vážně poškozuje životní prostředí a vede ke ztrátě biologické rozmanitosti. V konečném důsledku jsou splachována do podzemních vod a zvyšují množství škodlivých dusičnanů, které přijímáme v potravinách a v pitné vodě. Nárůst dusíku z těchto hnojiv v řekách, vede k většímu růstu řas, které dusí a zabíjí další život, včetně ryb. Organická hnojiva takovéto vedlejší účinky nemají.

Ušetřete

Organická hnojiva si můžete vyrobit z toho, co již doma máte. A tím můžete ušetřit nemalé peníze.

O angelo

Shlédněte také

Na jakém principu Pulze funguje?

Na jakém principu Pulze funguje?

Obsah1 Šetrnější princip fungování2 Šťastnější okolí i peněženka3 Proč zvolit právě PULZE?3.1 Mohlo by vás …

Napsat komentář