Obsah
Myslíte si, že půda, na které přes sezónu pěstujete zeleninu, se o sebe postará sama? Do určité míry ano. Avšak tím, že do půdy přidáte určitou organickou hmotu, zlepšíte její nutriční hodnoty, zajistíte lepší zadržování vody a dobrou strukturu půdy. V takové půdě je pak radost něco pěstovat. Organická hmota, o které hovoříme, může mít celou řadu různých podob. Může se jednat o kompost, hnůj nebo také různá zelená hnojiva (pěstujete je jen proto, abyste je před vykvetením zaryli do půdy).
Lepší struktura půdy
Hnojením můžeme dosáhnout lepší struktury půdy. Proč je to prospěšné? S takovou půdou se lépe pracuje, a navíc dochází k optimálnímu hospodaření s vodou. Voda se do půdy vsákne (neodteče z ní jako po střeše), a přebytečná voda odteče pryč, aniž by kořeny vašich rostlin musely stát ve vodě. Když máte těžkou půdu, která je nepropustná, získáte díky hnojivu lehčí půdu. A příliš lehká půda bude zase lépe zadržovat vodu.
TIP: Samozavlažovací květináče.
Více živin v půdě
Umělá hnojiva sice obsahují potřebné živiny, ale pokud je rostliny okamžitě nevstřebají, odtečou i s vodou pryč. To organická hnojiva se rozkládají postupně, takže se stávají dlouhodobou potravou pro žížaly a další prospěšné organismy, které jsou důležité pro zdraví vaší půdy.
Životní prostředí
Umělá hnojiva mají vysokou uhlíkovou a ekologickou stopu. Vyrábí se ze surovin, které vyžadují těžbu. Ta vážně poškozuje životní prostředí a vede ke ztrátě biologické rozmanitosti. V konečném důsledku jsou splachována do podzemních vod a zvyšují množství škodlivých dusičnanů, které přijímáme v potravinách a v pitné vodě. Nárůst dusíku z těchto hnojiv v řekách, vede k většímu růstu řas, které dusí a zabíjí další život, včetně ryb. Organická hnojiva takovéto vedlejší účinky nemají.
Ušetřete
Organická hnojiva si můžete vyrobit z toho, co již doma máte. A tím můžete ušetřit nemalé peníze.