Likvidujeme lišejníky kolem domu

Likvidujeme lišejníky kolem domu

Obsah

Lišejníky na kameni ve skalce může umocnit přirozený dojem, že skalka je zmenšeninou hor. Avšak nesmíme jej nechat rozrůstat a prorůstat trávníkem a šířit se na chodník či terasu. Často se lišejník vyskytuje také na střeše. Je to organismus, který se rychle rozrůstá hlavně díky stínu a vlhkosti.

Lišejník na střeše

Máme-li lišejník na střeše, nemusíme se obávat poškození krytiny, což je častý mýtus. Lišejníky a mechy nemají totiž kořínky, ani nevylučují žádné látky, které by krytinu ohrožovaly či narušovaly. Je to pouze otázka estetiky. Chceme-li mít střechu čistou, můžeme růst lišejníku pouze omezit chemickými přípravky nebo modrou skalicí, kterou aplikujeme za suchého počasí. Lišejník se nasákne a naruší a ze deště a větru se uvolní.

Likvidujeme lišejníky kolem domu

 

Lišejník v trávníku

Hlavní příčinou jeho výskytu na zahradě je nedostatek slunečních paprsků a vlhkost. Nejčastěji prorůstá trávníkem ve stinném koutu zahrady. Někdy stačí strom prořezat. Trávník musíme okamžitě začít vyhrabávat železnými hráběmi, vertikutovat a provzdušňovat.

Lišejník na pevných plochách

Tato nežádoucí zeleň se může objevit všude kolem domu, neboť spóry řas, mechů a lišejníků přináší vítr i z velkých vzdáleností. Lišejníky se usazují všude kolem domu, kde je stín a vlhkost. Může to být na terasách, schodech, chodnících, balkonech a jiných plochách. Poradit se s ním můžeme pomocí hrubého koštěte, kartáče nebo špachtle.

Likvidujeme lišejníky kolem domu

Odolné povrchy můžeme čistit ocelovým kartáčem, na citlivější raději použijeme kartáč nylonový nebo mosazný. Z chemických prostředků je účinná soda, jejíž jednu polévkovou lžíci vmícháme do litru vody. Pracujeme v den, kdy svítí sluníčko a neprší.

U větších ploch jsou účinné vysokotlaké čističe, které je možné si i vypůjčit v půjčovnách nářadí. Pokud nestačí samotný tlak vody, můžeme přidat biocidní přísady.

O Makawiel

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …

Napsat komentář