Domů / Opravy-návody / Likvidujeme lišejníky kolem domu
Likvidujeme lišejníky kolem domu

Likvidujeme lišejníky kolem domu

Lišejníky na kameni ve skalce může umocnit přirozený dojem, že skalka je zmenšeninou hor. Avšak nesmíme jej nechat rozrůstat a prorůstat trávníkem a šířit se na chodník či terasu. Často se lišejník vyskytuje také na střeše. Je to organismus, který se rychle rozrůstá hlavně díky stínu a vlhkosti.

Lišejník na střeše

Máme-li lišejník na střeše, nemusíme se obávat poškození krytiny, což je častý mýtus. Lišejníky a mechy nemají totiž kořínky, ani nevylučují žádné látky, které by krytinu ohrožovaly či narušovaly. Je to pouze otázka estetiky. Chceme-li mít střechu čistou, můžeme růst lišejníku pouze omezit chemickými přípravky nebo modrou skalicí, kterou aplikujeme za suchého počasí. Lišejník se nasákne a naruší a ze deště a větru se uvolní.

Likvidujeme lišejníky kolem domu

 

Lišejník v trávníku

Hlavní příčinou jeho výskytu na zahradě je nedostatek slunečních paprsků a vlhkost. Nejčastěji prorůstá trávníkem ve stinném koutu zahrady. Někdy stačí strom prořezat. Trávník musíme okamžitě začít vyhrabávat železnými hráběmi, vertikutovat a provzdušňovat.

Lišejník na pevných plochách

Tato nežádoucí zeleň se může objevit všude kolem domu, neboť spóry řas, mechů a lišejníků přináší vítr i z velkých vzdáleností. Lišejníky se usazují všude kolem domu, kde je stín a vlhkost. Může to být na terasách, schodech, chodnících, balkonech a jiných plochách. Poradit se s ním můžeme pomocí hrubého koštěte, kartáče nebo špachtle.

Likvidujeme lišejníky kolem domu

Odolné povrchy můžeme čistit ocelovým kartáčem, na citlivější raději použijeme kartáč nylonový nebo mosazný. Z chemických prostředků je účinná soda, jejíž jednu polévkovou lžíci vmícháme do litru vody. Pracujeme v den, kdy svítí sluníčko a neprší.

U větších ploch jsou účinné vysokotlaké čističe, které je možné si i vypůjčit v půjčovnách nářadí. Pokud nestačí samotný tlak vody, můžeme přidat biocidní přísady.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Shlédněte také

Muškáty nesmí chybět na žádném okně. Jak se o ně starat?

Muškáty nesmí chybět na žádném okně. Jak se o ně starat?

Obsah1 Vyberte vhodný květináč2 Substrát je základ úspěchu3 Hnojivo a pravidelná zálivka4 Odstraňujte odumřelé květy4.1 …

Napsat komentář