Dotační program Nová zelená úsporám umožňuje udělit dotaci prakticky každé fyzické osobě, která investuje nebo investovala do úsporného zařízení. Tím se myslí nejen rekuperace nebo tepelné čerpadlo, ale především také zelené střechy, které jsou stále větším hitem podle posledních průzkumů. Právě díky rostoucímu zájmu o zelené střechy ministerstvo životního prostředí přikývlo na jednu věc, a sice na zvýšení dotací na zelené střechy. Dotace jsou tak nyní o šedesát procent vyšší, než jak byly před několika měsíci.
Zelené střechy nebo také takzvané vegetační střechy jsou úsporné opatření snižující energetickou náročnost rodinného domu. Zároveň mají hromadu dalších funkcí – třeba vytváří příjemné mikroklima ve městech, jelikož doplňují místa, kde chybí zeleň.
Pozitivní přínos pro přírodu i majitele domu
Zelené střechy jsou v poslední době hitem, jak již bylo nastíněno. Řada lidí se však přesto ptá, proč vlastně do vegetačních střech investovat, co přináší, co je na nich dobrého. Pravdou je, že vegetační střechy jsou pozitivní nejen pro naše okolí a pro přírodu kolem nás, kterou nijak neznečišťují, ale také jsou pozitivní pro majitele domu. Šetří mu totiž díky tepelně izolačním vlastnostem také výdaje spojené s energiemi. Jejich úkolem je také ochlazovat budovu a, jak jsme taktéž zmínili, vytvářet příjemné mikroklima ve městech, kde se nahrazuje zeleň.
U nás už od minulého století
Zelené střechy nejsou u nás žádnou novinkou. První moderní vegetační střechy se u nás objevily už v minulém století, teprve s postupem času jich postupně začalo přibývalo.
I když se vegetační střecha může jevit na první pohled jako velká investice, je to investice, která se v budoucnu vyplatí. A jak také bylo zmíněno, vztahuje se na ni dotace z programu Nová zelená úsporám. Ta navíc nedávno byla zvýšena.