Renovace starých oken omladí celý dům

Renovace starých oken omladí celý dům

Mluvíme-li o renovaci starých oken v domě, máme pochopitelně na mysli okna dřevěná, jelikož v minulosti jiný materiál znám nebyl. Dřevěná okna byla jak ve venkovských sídlech, tak v městských domech. Dokonce panelové domy stavěné ještě ve druhé polovině 20. století měly dřevěná okna.

Dřevo je vděčným materiálem, nikoliv však věčným. I při maximální snaze o prodloužení životnosti okenních rámů, podléhá dřevo povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a také dřevokazným houbám, plísním či hmyzu. Někdy stačí okna zrenovovat drobnou údržbou, ovšem při rozsáhlejším poškození nezbývá než přikročit k radikálnímu řešení. Výměna celých oken za nová je až poslední variantou.

Jak postupovat

Renovace starých oken omladí celý důmPokud se loupe nátěr, ale dřevo je ještě v dobrém stavu, stačí pouze povrchové ošetření. Nejlepší je naplánovat si tuto akci na teplé počasí, okna vysadit a opravovat je venku. Ideální je vhodný přístřešek, kůlna či stodola. Starý poškozený nátěr je třeba odstranit. Postupovat můžeme několika způsoby podle rozsahu poškození a podle svých možností.

První metodou je použití horkovzdušné pistole, jejíž horký vzduch barvu „odfoukne“ a ta se snadno odstraní špachtlí. Další variantou je hořák propanbutanové lahve. Můžeme použít i chemické odstraňovače barev. Po odstranění starého nátěru rámy obrousíme velmi jemným smirkovým papírem a pak je napustíme penetračním roztokem chránícím dřevo proti dřevokaznému hmyzu a houbám.

Čím okna natřít

Pokud použijete emailovou či jinou barvu, musíte počítat s tím, že za čas budete řešit stejný problém. Barva začne vlivem slunečního záření, deště, mrazu, větru postupně ztrácet svou kvalitu, měnit původní zabarvení, praskat a loupat se. V neposlední řadě se připravíte o přirozenou krásu dřeva. Krycí email překryje léta a suky na dřevu. Proto jej lze doporučit jen v případě nerovností, že těchto nedostatků na okenních rámech je příliš a chceme je zakrýt.

Renovace starých oken omladí celý dům

Mnohem vhodnější jsou lazurovací laky. Prodávají se v mnoha barevných odstínech, takže si můžete vybrat odstín ladící s vaším domem či chalupou. Hlavní předností lazurovacích laků je ovšem jejich schopnost vsáknout se do dřeva, čímž ho impregnují a zároveň nechají vyniknout přirozenou strukturu dřeva.

O Makawiel

Shlédněte také

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Obsah Kuchyně je místem, kde trávíme hodně času vařením, přípravou jídel a sdílením společných chvil …

Napsat komentář