Mluvíme-li o renovaci starých oken v domě, máme pochopitelně na mysli okna dřevěná, jelikož v minulosti jiný materiál znám nebyl. Dřevěná okna byla jak ve venkovských sídlech, tak v městských domech. Dokonce panelové domy stavěné ještě ve druhé polovině 20. století měly dřevěná okna.
Dřevo je vděčným materiálem, nikoliv však věčným. I při maximální snaze o prodloužení životnosti okenních rámů, podléhá dřevo povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a také dřevokazným houbám, plísním či hmyzu. Někdy stačí okna zrenovovat drobnou údržbou, ovšem při rozsáhlejším poškození nezbývá než přikročit k radikálnímu řešení. Výměna celých oken za nová je až poslední variantou.
Jak postupovat
Pokud se loupe nátěr, ale dřevo je ještě v dobrém stavu, stačí pouze povrchové ošetření. Nejlepší je naplánovat si tuto akci na teplé počasí, okna vysadit a opravovat je venku. Ideální je vhodný přístřešek, kůlna či stodola. Starý poškozený nátěr je třeba odstranit. Postupovat můžeme několika způsoby podle rozsahu poškození a podle svých možností.
První metodou je použití horkovzdušné pistole, jejíž horký vzduch barvu „odfoukne“ a ta se snadno odstraní špachtlí. Další variantou je hořák propanbutanové lahve. Můžeme použít i chemické odstraňovače barev. Po odstranění starého nátěru rámy obrousíme velmi jemným smirkovým papírem a pak je napustíme penetračním roztokem chránícím dřevo proti dřevokaznému hmyzu a houbám.
Čím okna natřít
Pokud použijete emailovou či jinou barvu, musíte počítat s tím, že za čas budete řešit stejný problém. Barva začne vlivem slunečního záření, deště, mrazu, větru postupně ztrácet svou kvalitu, měnit původní zabarvení, praskat a loupat se. V neposlední řadě se připravíte o přirozenou krásu dřeva. Krycí email překryje léta a suky na dřevu. Proto jej lze doporučit jen v případě nerovností, že těchto nedostatků na okenních rámech je příliš a chceme je zakrýt.
Mnohem vhodnější jsou lazurovací laky. Prodávají se v mnoha barevných odstínech, takže si můžete vybrat odstín ladící s vaším domem či chalupou. Hlavní předností lazurovacích laků je ovšem jejich schopnost vsáknout se do dřeva, čímž ho impregnují a zároveň nechají vyniknout přirozenou strukturu dřeva.