Obsah
Každý domácí kutil má svou dílnu, kam se schová, když potřebuje klid nebo když potřebuje být sám se sebou. Často v takových dílnách vznikají nádherné kusy nábytku nebo se zde opravuje to, co se spravit musí. Mnozí domácí kutilové mají svou dílnu vybavenou opravdu kvalitně, nechybí ani úhlové brusky, které jsou pomocníkem zejména při domácím svařování. Že ještě nemáte s domácím svařováním zkušenosti, ale brzy vás domácí svařování čeká? Pak máme pro vás několik odpovědí na otázky, které se domácího svařování přímo týkají.
Jaký používat svařovací proud?
Před každým domácím svařováním je třeba nastavit takzvaný svařovací proud. Při tomto nastavení je třeba uvažovat nad tím, jak silné materiály se budou svařovat. Pro menší tloušťky pohybující se kolem dvou milimetrů postačí malý svařovací proud, pro materiály tloušťky kolem deseti milimetrů by se měl použít proud silnější.
Jaké typy elektrod se potřebují?
Pro takzvané hobby svařování neboli pro domácí svařování se jeví za vhodnou elektroda rutilová, která má vynikající stabilitu oblouku a výborný vzhled svaru. Hodí se hlavně pro svařování nelegovaných ocelí.
Pokud se pustíte do svařování obtížněji svařitelných ocelí, vyplatí se nerezová austenitická elektroda, která se hodí i při svařování neznámých pevnostních materiálů. Nevhodné a zastaralé jsou elektrody, které mají kyselý obal a které mají špatné operativní vlastnosti.
Jak je to s tloušťkou svařovaných materiálů?
Při svařování si dejte pozor na velikost svaru. Ta by měla odpovídat předpokládanému zatížení.
Jak vypadá svar?
Abyste nemuseli chodit pro odpověď k odborníkům do firmy MSC MetPro, a. s., kteří hutní materiály třeba ohraňují a nejen sváří, prozradíme vám, jak takový svar vypadá. Svarová housenka by měla mít vždy plochý tvar, plynule by měla přecházet do základního materiálu. Pokud jsou ostré přechody nebo je housenka moc vysoká, je to nekvalitní svar.