Střešní boxy, které můžete znát také pod názvy jako autoboxy a rakve, výrazně rozšiřují zavazadlový prostor. Oceníte to zejména v okamžiku, kdy na letní či zimní dovolenou vyrážíte s celou rodinou. Přece jen, napěchovat zavazadla pro rodiče a tři děti do jednoho vozidla je mnohdy nadlidský výkon. V následujících řádcích vám proto poradíme, co všechno při výběru boxu zohlednit, aby vám vyhovoval po všech stránkách.
První otázkou je, jak velký by měl být střešní box. Velice důležité je, aby nebyl příliš dlouhý a nepřesahoval tak rozměry automobilu. Šířka je většinou u všech vyhovující. Střešní box by totiž v případě nesprávné velikosti mohl bránit výhledu přes čelní sklo.
Zamykání a další vlastnosti střešního boxu
U střešního boxu dávejte pozor na to, aby byl opatřen také centrálním zamykáním, protože pak se nemusíte strachovat o věci uložené v boxu, když se stavíte třeba na nákup. Střešní box může být vybaven buď jedním zámkem, nebo vícebodovým zamykáním.
Zaměřte se také na materiál, aby byl odolný vůči mechanickému poškození a nepřízni počasí. S autoboxem totiž vyrazíte i do horských oblastí, kde padá sníh a mrzne. Třeba takové boxy značky Thule jsou na zimní počasí připraveny.
Změní se jízdní vlastnosti a spotřeba?
Obecně je známo, že čím je těžiště vyšší, tím jsou i jízdní vlastnosti horší. Pokud tedy na střechu nainstalujete střešní box, zvýšíte tím těžiště, takže jízdní vlastnosti automobilu jsou o něco horší. Pozor byste si měli dávat v okamžiku bočního větru.
Spotřeba paliva se zvýší o zhruba 20 %. Záleží na tom, jakou rychlostí pojedete, jestli jedete po dálnici a podobně. Na autobox potřebujete i střešní nosiče, abyste ho měli kam připevnit. Tak neváhejte a pusťte se do výběru autodoplňků, abyste mohli konečně vyrazit s rodinou na dovolenou.