Domů / Opravy-návody / Zahradní nábytek a péče o něj
Zahradní nábytek a péče o něj

Zahradní nábytek a péče o něj

Terasa, balkon či zahrada jsou v létě ideálním místem pro odpočinek. Příjemné pohodlí doplní zahradní nábytek. Při jeho výběru bychom měli brát v úvahu nejen vzhled a cenu, ale také čas, který chceme věnovat jeho údržbě. Každý materiál je na údržbu jinak náročný.

Dřevo

Je to nádherný přírodní materiál, který ale vyžaduje určitou péči, aby si zachovalo svůj vzhled a životnost. Většina dřevěného nábytku odolává povětrnostním vlivům, přesto však na dřevo působí vlhkost a slunce. Na odřeniny a drobná poškození postačí mořidlo. Pro dlouhodobou ochranu a zachování přirozeného vzhledu používáme různé oleje podle typu dřeva.

Velký vliv má i opracovanost povrchu. Neopracovaný povrch absorbuje větší množství vody a v nerovnostech se více usazují nečistoty. Proto se o něj musíme starat častěji.

Teakové dřevo

U tohoto materiálu je důležité vědět, že časem mění vzhled – získává šedou patinu a na povrchu se vytváří vroubky. Proto údržba tohoto nábytku je trochu náročnější. Nejprve musíme povrch jemně obrousit, tím odstraníme zašednutí a zarovnáme vzniklé nerovnosti. Poté použijeme teakový olej, který oživí barvu dřeva a zlepší jeho pružnost a odolnost.

Zahradní nábytek a péče o nějPo sezoně je vhodné nábytek uložit do prostor, kde se netopí a je tam sucho. Důležité je, aby zde proudil vzduch.

Plast

Nábytek z tohoto materiálu je relativně levný a také nevyžaduje příliš velkou péči. Stačí jej otřít hadříkem namočeným v saponátové vodě. Nevýhodou tohoto materiálu je, že časem ztrácí původní barvu a v pórech hmoty se usazují nečistoty, které se těžko odstraňují a nábytek tak získává našedlý odstín.

Hliník

Takovýto nábytek si poradí s deštěm i slunečním zářením. Na údržbu stačí hadřík a teplá voda. Pozornost bychom měli věnovat svařovacím spojům, kde se může objevit rez.

Zahradní nábytek a péče o nějTu odstraníme smirkovým papírem a místo natřeme základovou barvou.

Ratan

Údržba tohoto materiálu není nijak náročná. K běžné péči postačí antistatická prachovka nebo měkký kartáček. Na odolnější špínu pomůže voda s trochou saponátu.  Pokud chcete ratanu vrátit zánovní vzhled, natřete jej jednou za rok odolným lakem.

Mějte na paměti, že není dobré jej dlouhodobě vystavovat přímým slunečním paprskům, vydatnému dešti, častým střídáním teplot nebo mrazům. Na zimu je raději uložte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Shlédněte také

K čemu se používají Schottkyho diody

K čemu se používají Schottkyho diody

Obsah1 Konstrukce Schottkyho diody2 Výhody Schottkyho diody3 Montáž Schottkyho diody do elektrického obvodu4 Mohlo by …

Napsat komentář