Obsah
Vrbové proutí se hodí na výrobu skvělých kousků, které vám mohou zpestřit zahradu i interiér. Všichni určitě znáte pletené vrbové košíky, ale proutí se dá zužitkovat více způsoby, prakticky a nápaditě. Co třeba vrbovým proutím omotat poštovní schránku nebo z něj udělat dekoraci, kterou postavíme vedle vchodových dveří s nerezovou klikou?
Ti, kteří pěstují vrbu na zahradě mají vyhráno. Určitě také ví, že se tato dřevina musí jednou do roka ořezat, nejvhodnější doba je od podzimu do jara. Ti, kteří vrbu nemají, si v tomto období mohou udělat procházku k blízkému rybníku nebo potoku. Co s ní potom?
Vytvořte z proutí zahradní altán
Pro tento nápad se nadchnou zejména milovníci přírodních staveb. Stavba altánu s sebou však nese určité náročnosti. Musíte dobře vybrat, kam altán umístíte a poté připravit prostor po sázení prutů. Ty nechejte zakořenit v přibližně půlmetrové hloubce, podle toho, jak velký má altán být. Pruty byste měli sázet od října do dubna. Můžete použít pruty čerstvé nebo skladované.
Jak proutí časem poroste, začněte ho tvarovat do požadovaného vzhledu.
Na stejném principu můžete postavit zahradní domeček, který si určitě zamilují vaše děti. Rázem se stane místem pro jejich hrátky, ale také útočištěm pro rodinné oslavy a posezení.
Živý plot
Z proutí si také můžete postavit živý plot. Je šetrný k přírodě, plní požadavky na soukromí a zabrání nevítaným psím návštěvníkům. Pokud nechcete celý plot, můžete přírodní prvek využít třeba na paraván, který využijete zejména u bazénu.
Ohraničte proutím záhony
Vrbové proutí vám také pomůže při tvorbě úhledné bylinkové zahrádky nebo vyvýšeného záhonu. Pro ohraničení záhonů zapíchejte silnější asi 10 cm pruty do země a slabšími proplétejte.
Proutí jako opora pro vaše rostliny
S proutím si můžete hrát také v květináčích. Opět nechejte pruty zakořenit a využijte je jako podporu pro květiny nebo je zkuste tvarovat a vytvořte si bonsaj z vrbového proutí