Obsah
Studna na vlastním pozemku má jisté kouzlo, potěší oko i srdce příznivců ekologie. Především je ale zdrojem chutné, čiré vody, za jejíž dodávku nemusíte platit.
Světové zásoby pitné vody ubývají, voda z vodovodu zdražuje a její kvalita je někdy na pováženou. Jestli ale máte vlastní pozemek, zvažte vybudování vlastní studny.
Studna navíc může sloužit také jako alternativa vrtu pro tepelné čerpadlo voda-voda. Čerpadlo odebírá teplo ze spodní vody a je jedním z nejlevnějších způsobů vytápění s vysokou návratností pořizovacích nákladů.
Jak vybudovat studnu? Vykopat nebo vyvrtat!
Chcete-li mít vlastní studnu, máte na výběr ze dvou možností konstrukce: vrtanou, nebo kopanou studnu.
Stavba vrtané studny je rychlejší. Vrtat se může i do několika desítek metrů, na dostatečný zdroj kvalitní vody pro rodinný dům se ale většinou narazí už v hloubce deseti metrů pod zemí. Voda z větších hloubek bývá obecně kvalitnější, někdy ale může obsahovat víc železa.
Vrtané studny mají menší okamžitou vydatnost, proto se z nich voda před upotřebením obvykle čerpá nejdříve do akumulační nádrže.
U kopaných studen se akumulace vody většinou nemusí řešit. Zásoba vody je větší, a to i v případě slabšího pramene. Voda z kopané studny nebývá úplně nejvhodnější k pití, na zavlažování zahrady nebo napuštění bazénu je ovšem ideální.
Kopání je zdlouhavější než vrtání, vyžaduje také odvoz velkého množství vykopaného materiálu a v případě tvrdého podloží, jako je například skála, je v podstatě nemožné.
Na kopání je ideální najmout odbornou firmu s technikou. Kopat svépomocí můžete také, povolená hloubka je však v tomto případě maximálně 3 metry.
Co zajistit před stavbou?
Samotnému budování studny předchází poměrně složitý proces, ale v důsledku se vyplatí. V první řadě je třeba najít vodu na vašem pozemku. S tím pomůže proutkař nebo hydrogeolog. Druhý jmenovaný vám také vypracuje odborný posudek nebo navrhne vhodný způsob hloubení.
Návrh budete potřebovat pro jednání s úřady. Kromě územního rozhodnutí od stavebního úřadu je nutné mít také vyjádření sousedů, obce i správců sítí. Celý proces je poměrně složitý a nákladný a k finálnímu povolení jsou někdy vyžadovány kladné laboratorní výsledky průzkumného vrtu.
Pokud se však stavitel nenechá odradit, odměnou mu později bude vlastní, kvalitní voda za prakticky nulové provozní náklady.
Pozor na kontaminaci
Kvalita vody ve studně by se měla každý rok kontrolovat. Ideálně po skončení zimního období, když přestává tát sníh. Bez důkladného rozboru jsou chemické látky a těžké kovy prakticky nerozpoznatelné. Kontaminace může být způsobena zemědělským obděláváním okolní půdy nebo jiným blízkým zdrojem znečištění, jako je septik nebo žumpa. U nových studen by měla být minimální vzdálenost zdrojů znečištění ošetřena předpisy, u těch starších ale nemusí být dodržena.
Jak vyčistit studnu?
Čištění studny je nutné v případě, že chcete zprovoznit zanedbanou studnu na pozemku, který jste zakoupili nebo zdědili. Zprovoznění vyžaduje v první řadě odčerpání vody a důkladné odebrání všech usazenin. K samotné dezinfekci studny se obvykle používá SAVO. Dají se jím ošetřit stěny studny, rozvody i samotná voda. Po několika dnech je nutné udělat laboratorní rozbor vody.
I když se budování nebo obnovování a čištění studny může zdát jako náročný proces, určitě se vyplatí. Nenechte se odradit a začněte si už brzy užívat výhody z vlastního zdroje vody.
Description:
Kvalitní vodu můžete získávat z vlastní studny za nulové provozní náklady. Poradíme vám, jak zřídit úplně novou nebo zprovoznit starou zanedbanou studnu.