Jak vybrat vhodná hnojiva

Jak vybrat vhodná hnojiva

Obsah

Chcete, aby se vám rostliny odměnily krásným vzhledem a zdravím? V tom případě se jim musíte náležitě věnovat. Poté, co vyberete pěstební systém, se proto musíte zaměřit i na výběr správného hnojiva. Jedině tak rostlinám dopřejete optimální výživu a docílíte bohaté sklizně.

Vybírejte podle druhu rostlin

Nejprve je důležité vědět, pro jaký druh rostlin hnojivo vybíráte. Hnojivo pro muškáty neudělá stejnou službu při pěstování zeleniny a naopak. V každém případě proto hledejte hnojivo, které je přímo určené pro druh rostlin, jenž hodláte pěstovat.

Jiné hnojivo pro jiný pěstební systém

Hnojiva se vybírají i podle určitého pěstebního systému. Při pěstování v zemině se většinou doporučují méně koncentrovaná hnojiva, než v případě pěstování v hydroponii.

Tekuté nebo sypké hnojivo?

Vybírat můžete mezi sypkými a tekutými hnojivy. Pro indoor pěstování a pěstování v květináčích do objemu sedmi litrů je vždy vhodnější sáhnout po tekutých hnojivech. Velmi snadno se dávkují a mísí s vodou a je s nimi obecně jednodušší práce. Pokud ale pěstujete na záhonu a ve velkých květináčích, raději volte hnojiva sypká. V pěstebním médiu se rozkládají pomaleji a delší dobu, díky tomu dodávají rostlinám živiny déle.

Bio hnojiva jsou čím dál tím oblíbenější

Velmi populární je v současnosti používat hnojiva ryze přírodní. Takzvaná bio hnojiva jsou ideální zejména pro ruční zavlažování a venkovní pěstování. Při jejich použití je třeba míchat živný roztok na jedno použití a nenechat ho příliš dlouho ležet. Pokud byste ho použili do automatických zavlažovacích systémů a namíchali roztok na více dní, mohlo by dojít k zanesení systému.

Jaký má hnojivo vliv na pH živného roztoku

Při výběru hnojiv je třeba dbát i na vliv hnojiva na pH živného roztoku. Většina hnojiv má totiž vliv na úroveň pH vody. Existují speciální řady hnojiv pro použití s tvrdou (vyšší pH) nebo naopak měkkou vodou (nižší pH). Zjistěte si proto raději, jaké má pH voda v místě, kde plánujete pěstovat.

Nepodceňte výběr správného hnojiva. Jedině odpovídající péče zaručí, že se vám rostliny odmění zdravým a krásným vzhledem, ze kterého se budete moci dlouho těšit.

O angelo

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …