V České republice topí až 1,47 milionu domácností ze zhruba 4 milionů celkem zemním plynem. Topení plynem patří pořád mezi ty dostupnější varianty topení, navíc je „čisté“ pro domácnost i vzhledem k okolí, protože při něm vzniká mnohem méně emisí než při topení tuhými palivy. Plyn se navíc stále více kombinuje se solárními panely, ale i s tepelnými čerpadly. Což sice zvyšuje pořizovací náklady otopné soustavy, na druhou stranu pak za teplo platíme mnohem méně.
Moderní plynové kotle se chlubí i účinností přes 100 %
Plyn je výhodným topením i z hlediska pořizovacích nákladů. V případě, že máte přípojku a rozvody, řešíte pouze kotel. Plynové kotle se nabízí od řady značek, oplatí se však volit ty osvědčené, jako je třeba Junkers. Mohou sloužit pouze na vytápění, nebo se kotle Junkers prodávají jako kombinované, které pak navíc slouží i pro ohřev teplé vody.
Plynové kotle se dnes preferují kondenzační. To i proto, že od roku 2015 je v platnosti evropské nařízení, které už kotle bez kondenzace zakazuje vyrábět. Až na výjimky, kterými jsou konvenční kotles výkonem do 10 kW pro vytápění, nebo kotle do 30 kW určené pro topení a průtokový ohřev teplé vody.
Moderní kondenzační kotle dokážou oproti klasickým starým kotlům bez kondenzace ušetřit až 35 % energie. Pořizovací náklady jsou však vyšší. Současně je třeba počítat s nutností rekonstrukce otopné soustavy. Pokud budujeme novou, je vše snadnější. Kondenzační plynové kotle potřebují vyřešit odvod kondenzátu, kterého je na 1 kubík plynu zhruba 1,6 litru. V případě, že jsou spaliny z kotle odváděny do komína (lze to ale řešit i kotly s odvodem přes zeď), je nutné vhodně uzpůsobit vyvložkování komína. To jsou však ještě pořád ty nižší náklady. Abychom dosáhli optimální účinnosti kondenzačních kotlů, potřebujeme mít tzv. nízkoteplotní otopnou soustavu. Ideální je podlahové vytápění. Radiátory by měly být plechové (ne staré masivní litinové) a rozvody v tenkých trubkách (měděných, nebo dnes již spíše v plastu). Bez těchto opatření nedokážeme z nového kondenzačního kotle dostat úsporu, kterou bychom mohli.
TIP: S výběrem vhodného kotle si nechte určitě poradit. Na sortiment kotlů se podívejte v e-shopu Topenivodaplyn.cz, kde vám dobře poradí i s jeho výběrem.
Proč topit zemním plynem
Výhodou České republiky je rozsáhlá plynofikace. Plyn se ještě v předlistopadových dobách zaváděl téměř do všech vesnic. Lidé dostávali na připojení se k plynu dotace. Takže překvapivě – v obci nemusí být kanalizace, vodovod, je do ní však zaveden plyn. Tento stav není ničím zvláštním.
Řada domácností tak na plynu alespoň vaří, i když pokud jde o pečení domácnosti upřednostňují elektřinu. Topení plynem je rovněž oblíbené díky své nenáročnosti. Je čisté, protože nikde neskladujeme pevná paliva, nepotřebujeme žádné zásobníky, ani se na topnou sezónu nemusíme chystat dopředu už v létě. Což u dřeva je dokonce nutné myslet na topení s předstihem dvou až tří let, protože tolik potřebuje naštípané dřevo k dobrému proschnutí. Plynové topení je i téměř bezúdržbové. Vyžaduje sice pravidelné revize kotlů, ale ty provádí celá síť odborných revizních techniků, a tak není problém si je pravidelně objednat na kontrolu.
Další výhodu topení plynem je, že do České republiky proudí plyn z různých zdrojů. Třeba na Slovensku tomu tak nebylo (i když už rovněž je) a když pak došlo ke sporům mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy Rusko kvůli dluhům odřízlo Ukrajinu od plynu, odneslo si to i Slovensko, které je napojeno na stejné plynovody. Česká republika odebírá z Ruské federace pouze 29 % plynu. Dalších 29 % je z různých evropských zdrojů, 23 % k nám proudí z Norska a zbylých 20 % pochází z ostatních zdrojů.