Péče o šperky se určitě vyplatí. Pokud se budete o své šperky správně starat, vydrží vám déle. Existuje několik pravidel, jak se šperky zacházet, abyste se vyhnuli jejich poškození.
Při sportu a fyzické práci šperky odložte
Během sportu působí na šperky váš pot, který je naleptává a u stříbrných šperků tak dochází k předčasné oxidaci. Při sportu i fyzické práci (například práci na zahradě) zároveň hrozí poškrábání či úplné zničení šperku. Stříbro i zlato, ač se to možná nezdá, je poměrně měkký kov a třením se na něm mohou vytvořit škrábance a rýhy. To platí i pro drahé kameny, které by se mohly poškrábat nebo uvolnit. I zásnubní prsten s diamantem se vám může poškodit, vždycky je lepší ho při hrubší práci schovat na bezpečné místo.
Šperkům nesvědčí vlhko a sluneční záření
Z tohoto důvodu se doporučuje odkládat šperky, které zrovna nenosíte, na suché a tmavé místo. To platí i pro šperky, které odkládáte na noc. Šperk můžete uložit do originální krabičky, ve které jste ho zakoupili, nebo do šperkovnice. Jedinou výjimkou je snad snubní prsten, který většina z nás neodkládá ani v noci.
Pozor na chemické látky
Všechny domácí čistící prostředky představují pro vaše šperky nebezpečí. Hrubý písek na nádobí nebo chemické čistící prostředky mohou naleptat povrch šperků nebo je poškrábat. I vaše kosmetika je považována za chemickou látku. Doporučuje se nanášet krémy na ruce bez šperků a až poté si prsteny nasadit. To samé platí při používání parfému či laku na vlasy. Nejprve se zkrášlete, poté se ozdobte šperky.
Domácí a profesionální čištění
Osvědčeným způsobem, jak vyčistit například zašlé zlaté šperky, je použít trochu jaru na nádobí (popřípadě mýdla) v kombinaci s teplou vodou a měkkým kartáčkem. Kartáček by měl být opravdu co nejměkčí, abyste neudělali více škody než užitku. Po vyčištění šperk vysušte a hebkým hadříčkem vyleštěte.
Můžete si také pořídit speciální čisticí roztok, který se prodává v drogerii nebo v klenotnictví. Volte roztok určený na konkrétní druh kovu a znovu pozor na drahé kameny. Experimenty se v tomto případě opravdu nevyplatí. Pokud si nejste jistí, raději svěřte svůj šperk do rukou odborníka. Zlatníci čistí šperky nejčastěji ultrazvukovou čističkou, která důkladně vyčistí i hůře dostupná místa včetně záhybů a různých vzorků. Poškrábané šperky si můžete nechat vyleštit. Pokud vlastníte šperk, který na sobě měl vrstvu rhodia (nejčastěji šperk z bílého zlata nebo stříbra), můžete si ho nechat znovu porhodiovat a bude zase jako nový.