Jak pečovat o lavičky, kterou jsou pod širým nebem? 

Jak pečovat o lavičky, kterou jsou pod širým nebem? 

Lavičky zdobí nejen zahrady rozprostírající se kolem domu, ale také nejeden městský či obecní park. Je to příjemné a pohodlné posezení, na kterém trávíme většinu svého volného času venku. Bohužel si často neuvědomujeme, čemu všemu musí zahradní i parkové lavičky čelit. Předně mluvíme o nepřízních počasí nebo o ročních obdobích, které se střídají jako na běžícím pásu. Aby byla zachována dlouhá životnost tohoto venkovního posezení, je důležité o něj pečovat. Například restaurace, které mají venkovní zahrádky a mají pivní sety, které jsou náchylné nejen na vlivy počasí, ale i časté opotřebení.

Záleží na tom, z jakého dřeva jsou vyrobeny

Parkové i zahradní lavičky jsou nejčastěji dřevěné. Než o ně začnete pečovat, zjistěte si, z jakého dřeva jsou vyrobeny. Platí totiž, že není dřevo jako dřevo. Zatímco některé se vyrábí z dubu, jiné z buku a další z exotických dřevin, jež vyžadují speciální péči.

Většinou spočívá v péče v aplikaci ochranných prostředků, které mají ochránit nejen barvu dřeva, ale také jeho hloubkový stav. Kvůli nepřízni počasí či proměnlivým ročním obdobím je dřevo neustále vystavováno vysoké vlhkosti, následovně poté suchosti nebo vysilujícím slunečním paprskům. Aby nedošlo k jeho deformaci nebo napadení škůdci, na aplikaci speciálních přípravků nezapomínejte.

Dodržujte několik pravidel

Jenže to se řekne snadno “aplikace speciálních prostředků”. Je přitom velmi důležité dodržovat několik pravidel. Těmi se řídíte už při výběru těchto prostředků. Výběr se bude odvíjet od tvrdosti dřeva či právě od druhu dřeva, z jakého je lavička vyrobena.

Při aplikaci jednotlivých přípravků používejte speciální pomůcky. Zatímco při nanášení oleje používejte štětec z přírodních vláken, který nezanechává viditelné tahy na dřevě, při nanášení včelího vosku zanechávající hladký vzhled používáme měkký hadřík a nanášíme jemnými kruhovými pohyby mezi vlákna dřeva v rovnoměrném množství, dokud se vosková vrstva nevyhladí.

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář