I kov je možné recyklovat

I kov je možné recyklovat

Obsah

Češi se v třídění odpadu drží na předních příčkách. Jednotlivé obce v ČR jsou vybaveny barevnými kontejnery, do kterých lidé pravidelně třídí papír, sklo, plasty a nápojové kartony, které pak dále slouží pro dobrou věc. Věděli jste ale, že i recyklací kovů můžete pomoci ušetřit náklady ve výrobě a zároveň snížit negativní dopady na životní prostředí?

Jen málokoho asi napadne, že i recyklace kovů má své opodstatnění. Recyklovaný kov oproti surovému kovu totiž šetří náklady za energie. Díky tomu firmy mohou vyrábět produkty z kovů za nižší cenu. Pokud tedy máte doma kovové plechovky, starou lednici, kovové tyče, hřebíky a další kovový odpad, dovezte jej ideálně do sběrného dvora nebo do sběrny, která se zabývá výkupem kovového odpadu a kovového šrotu. Nejenže přispějete k ochraně životního prostředí, ale za odevzdaný kov dostanete navíc zaplaceno.

Pozor na pokovené obaly

Sběrny ale nepřijímají vše, co vypadá kovově. Recyklovat nelze například pokovené obaly, mezi které patří například nápojové kartony, obaly od sušenek a čokolád, víčka od zavařenin a další. Předmětem recyklace nejsou také silně znečištěné plechovky (například od barev) atd.

Rozlišujte železo a hliník

Chystáte se do sběrného dvora s plechovkami a jinými obaly? Pak je nutné rozlišit, které z nich jsou hliníkové a které železné. Materiál, ze kterého jsou obaly vyrobeny, je ve většině případů vyznačen na obale pod recyklačním trojúhelníkem. Nápis ALU označuje hliník, FE železo.

Co tedy můžete recyklovat?

Sběrny typicky přijímají lehký i těžký kovový šrot, litinové třísky, kusový litinový odpad, elektroodpad, nebo tzv. lehký odpad nízké čistoty (pračky, lednice atd.).

TSR Czech Republic, s. r. o.

Jedničkou na trhu ve výkupu kovového šrotu a kovového odpadu v ČR je společnost TSR Czech Republic, s.r.o., která má pobočky na mnoha místech ve všech krajích. Na jednotlivých pobočkách jsou kovy vykupovány i dále zpracovávány. Více informací naleznete na www.tsrcr.cz.

O angelo

Shlédněte také

Tryskání pískem: Moderní metoda čištění umělých i přírodních povrchů

Tryskání pískem: Moderní metoda čištění umělých i přírodních povrchů

Trápí-li vás vzhled fasády vašeho domu, nezoufejte. I velmi špinavá a zašlá fasáda může opět …