Obsah
Je nezbytná pro nastartování a pohání všechny elektrické komponenty během jízdy. Bez funkční baterie jste prostě nahraní.
Otočíte klíčkem v zapalování, což vyšle signál do baterie, která nastartuje chemickou reakci. Tato chemická reakce se promění v elektrickou energii, která rozběhne motor. Abyste se vyhnuli tomu, že to tak hladce neproběhne, je potřeba stav autobaterie kontrolovat, a včas pořídit novou.
Jak dlouho vydrží autobaterie?
Životnost závisí zejména na tom, jak se o ni staráte. Pokud řídíte v ideálních podmínkách, tj. bez extrémních teplot a nadměrné vlhkosti, měla by vydržet zhruba šest let.
Praxe je však trochu jiná a většina řidičů kupuje novou baterii zhruba každé čtyři roky. Po třech letech je vhodné stav baterie pravidelně kontrolovat.
Kdy ji určitě vyměnit?
Toto jsou nejčastější varovné signály:
- Pomalý start motoru. Když jsou komponenty uvnitř baterie opotřebované, startování trvá déle.
- Tlumená světla. Baterie napájí veškerou elektroniku ve vozidle od světel přes rádio až po palubní počítač, takže pokud zaznamenáte nějaké potíže, na vině může být baterie.
- Svítící kontrolka motoru. Může znamenat cokoliv, kromě jiného i špatný stav baterie.
- Zvláštní zápach. Tady už nic nepomůže, baterie je vyteklá.
- Zkorodované konektory. Investovali jste do nové nabíječky autobaterií, šli jste baterii dobít a všimli jste si bílého či popelavého povlaku na konektorech baterie? Pak je na čase ji raději vyměnit.
- Poškozený obal. Vystavení extrémnímu teplu nebo chladu může způsobit nafukování baterie a prasknutí obalu. V takovém případě je hazard ji dále používat, vyměňte ji okamžitě.
- Stáří. Kdy jste baterii naposledy měnili? Po třech letech používání se mějte na pozoru.
Kolik stojí nová autobaterie?
Záleží na vašem vozidle a obchodu, kde nakoupíte. Ty nejlevnější autobaterie 12V pořídíte zhruba kolem 1500 Kč, dražší stojí několik tisíc korun.