7 signálů, že je čas pořídit novou autobaterii

Obsah

Je nezbytná pro nastartování a pohání všechny elektrické komponenty během jízdy. Bez funkční baterie jste prostě nahraní.

Otočíte klíčkem v zapalování, což vyšle signál do baterie, která nastartuje chemickou reakci. Tato chemická reakce se promění v elektrickou energii, která rozběhne motor. Abyste se vyhnuli tomu, že to tak hladce neproběhne, je potřeba stav autobaterie kontrolovat, a včas pořídit novou.

Jak dlouho vydrží autobaterie?

Životnost závisí zejména na tom, jak se o ni staráte. Pokud řídíte v ideálních podmínkách, tj. bez extrémních teplot a nadměrné vlhkosti, měla by vydržet zhruba šest let.

Praxe je však trochu jiná a většina řidičů kupuje novou baterii zhruba každé čtyři roky. Po třech letech je vhodné stav baterie pravidelně kontrolovat.

Kdy ji určitě vyměnit?

Toto jsou nejčastější varovné signály:

  1. Pomalý start motoru. Když jsou komponenty uvnitř baterie opotřebované, startování trvá déle.
  2. Tlumená světla. Baterie napájí veškerou elektroniku ve vozidle od světel přes rádio až po palubní počítač, takže pokud zaznamenáte nějaké potíže, na vině může být baterie.
  3. Svítící kontrolka motoru. Může znamenat cokoliv, kromě jiného i špatný stav baterie.
  4. Zvláštní zápach. Tady už nic nepomůže, baterie je vyteklá.
  5. Zkorodované konektory. Investovali jste do nové nabíječky autobaterií, šli jste baterii dobít a všimli jste si bílého či popelavého povlaku na konektorech baterie? Pak je na čase ji raději vyměnit.
  6. Poškozený obal. Vystavení extrémnímu teplu nebo chladu může způsobit nafukování baterie a prasknutí obalu. V takovém případě je hazard ji dále používat, vyměňte ji okamžitě.
  7. Stáří. Kdy jste baterii naposledy měnili? Po třech letech používání se mějte na pozoru.

Kolik stojí nová autobaterie?

Záleží na vašem vozidle a obchodu, kde nakoupíte. Ty nejlevnější autobaterie 12V pořídíte zhruba kolem 1500 Kč, dražší stojí několik tisíc korun.

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář