Víte, jak zachovat co nejvyšší kvalitu stlačeného vzduchu?

Stlačený vzduch se používá všude kolem vás ve větší míře, než si možná uvědomujete. Je uvnitř pneumatik na autě, neobejdou se bez něj autoservisy, průmyslové podniky i skromné dílny malých podnikatelů různých řemesel. V hospodách se díky němu čepuje pivo a dokonce i zubař se na něj spoléhá se svojí vrtačkou. Různá odvětví vyžadují různou kvalitu stlačeného vzduchu. Bez výjimky však platí, že každý majitel kompresoru by se měl snažit o co nejlepší kvalitu vyrobeného vzduchu, aby mu zařízení připojené ke kompresoru sloužilo co nejdéle a práce byla efektivní bez ztrát a úniků. Co tedy pro maximální kvalitu stlačeného vzduchu udělat?

Možná se budete divit, ale náklady na zvýšenou energii, neefektivitu výroby a úniky stlačeného vzduchu z důvodu jeho špatné kvality, špatně sestavené kompresorové soustavy a její údržby ve velkých průmyslových podnicích mohou stoupat ročně do mnohamilionových částek. Ani malého podnikatele by ale neměly nechávat klidným desetitisíce, o něž může přicházet jeho živnost. Otázka kvality stlačeného vzduchu a údržby zařízení pro její zachování tak platí pro každého majitele kompresoru, který se snaží dobře hospodařit a nevykládat zbytečné finance. Jak tedy postupovat? Na co nezapomenout? A podle čeho se určuje kvalita stlačeného vzduchu?

V první řadě je potřeba, abyste vaší kompresorou soustavu maximálně efektivně zbavili tří elementů ovlivňující kvalitu vyrobeného vzduchu. Jde o pevné částice, olej (pokud vlastníte olejový vzduchový kompresor) a vodu ze zkondenzované páry, pocházející z nasávaného atmosférického vzduchu. Tito nepřátelé každého zařízení na stlačený vzduch znatelně ovlivňují jeho životnost, ať už jde o pneumatické nářadí, automatizační techniku, ventily, stříkací pistole i potrubní rozvody. Olej, voda a nečistoty totiž vytváří emulzi, která dokáže zařízení ucpat, zadřít a kompresor tak musí vynakládat mnohem větší úsilí, aby dostal vyrobený vzduch k samotné aplikaci. Nejen, že v tom momentu vznikají již zmíněné zvýšené a prodražující se nároky na energii, ale majitel musí také dokola řešit servis. Existují případy, kdy na špatnou kvalitu stlačeného vzduchu doplácí i samotné výrobky a nejednou se ve firmách stalo, že musely vyhodit celou jejich sérii, protože seřizovač linky neměl šanci postupně vznikající problém odhalit.

Vodítkem pro kvalitu stlačeného vzduchu je norma ISO 8573-1. Kvalita stlačeného vzduchu je v normě popsána sedmi třídami, od 0 až do 6. Každá třída má předepsaný maximální obsah pevných částic, vody a oleje. Pro různé aplikace a průtoky jsou požadovány různé třídy čistoty. Například dílenských stlačený vzduch nemá tak vysoké nároky na kvalitu, jako vzduch v potravinářství nebo ve zdravotnictví, kde jsou nároky maximální. Jak tedy potřebnou kvalitu pro vaší aplikaci zajistit?

Klíčem je postarat se o komplexní úpravu vzduchu. Vše začíná u filtru umístěném na sání kompresoru. Sací filtr měňte podle plánu údržby kompresoru. Běžně je to 1× ročně. Tento filtr bohužel zachytí jenom větší částice, takže by za kompresorem měl následovat kvalitní systém filtrace ve formě úpravné jednotky vzduchu či průmyslových filtrů, mezi kterými vyniká, např. značka Hankison. Při výběru filtrů se orientujte podle tří parametrů – požadované kvality vzduchu, tlaku vzduchu na vstupu a objemovém průtoku vzduchu filtrem. Pokud máte olejový kompresor, neváhejte investovat do filtru s aktivním uhlím. Jiné druhy filtrů nezachytí olejové výpary, pouze aerosol, když jsou kvalitní. Ale co s kondenzátem? Pro jeho odstranění ze stlačeného vzduchu potřebujete připojit za kompresor vhodnou sušičku vzduchu. Existují 3 druhy – kondenzační sušičky, adsorpční a membránové sušičky. Sušení vzduchu je samo o sobě rozsáhlé téma na samostatný článek. Zmiňme alespoň, že klíčem pro sušení vzduchu je stanovení tlakového rosného bodu, teploty, kdy vodní pára začne kondenzovat a měnit se na vodu, kterou je třeba ze systému vhodně odvést. Proto se nezapomeňte porozhlédnout také po vhodném cyklonovém odlučovači a případně i separátoru vody od oleje. Když je voda odvedena z kompresorové soustavy a obsahuje stopy oleje z olejového kompresoru, nelze vylít do kanalizace.

Připojením všech těchto zařízení kvalita vašeho stlačeného vzduchu rapidně vzroste. S ním i životnost celé tlakové soustavy, zařízení připojeného na výstup, a vy se budete těšit i z vyšší efektivity výroby. Jednoduše řečeno – čistý vzduchový systém je kvalitní systém.

O angelo

Shlédněte také

Rychlé probuzení jara: 8 jednoduchých tipů pro alergiky

Rychlé probuzení jara: 8 jednoduchých tipů pro alergiky

V čase, kdy bychom ještě obvykle očekávali zimní chlad, se letošní jaro v České republice …

Napsat komentář