Kouzlíme s levandulí

Kouzlíme s levandulí

Původní domovinou levandule je západní Středomoří, postupně se však rozšířila po celé oblasti. Tradiční místo spojené s pěstováním je jihovýchod Francie – Provence, ale dnes ji můžeme najít i v zemích jižní Evropy nebo do Alžírska.

Levandule je jedna z nejvděčnějších užitkových a léčivých rostlin. Pěstování, ať už na zahradě či balkonu, je velice snadné. Její krása spočívá především v bohatém porostu sytě fialových květů.

Kouzlíme s levandulí

 Pěstování

Pokud se rozhodnete, že bude zdobit i vaši zahrádku, či balkon, zvolte slunné stanoviště s propustnou půdou, chráněné před větrem, ve které je dostatečné množství vápníku. Tady se bude levanduli dařit dlouhou dobu, zalévejte vždy ke kořenům, přihnojování volte pouze u rostlin pěstovaných pro okrasu. Po odkvětu ji sestřihněte, jinak vám přeroste. Na jaře je dobré ji zkrátit, ale pozor – nezasahujte do starého dřeva.

Sklízení – použít můžeme celou rostlinu nebo jen květy. Pro sušení využijeme stinné a dobře větrané místo, kam pověsíme svazečky (květy směrem dolů). Takto usušenou rostlinu můžeme používat jako dekoraci, do vonných sáčků, můžeme ji zavěsit do šatníku. Plně rozvinuté květy se suší v případě použití na výrobu čaje nebo do pokrmů. Sušené květy skladujte na suchém, temném místě.

Využití

V zahradách a skalkách se může využít jako lemovací rostlina. Je nepostradatelná v kosmetickém průmyslu, při výrobě parfémů nebo jako součást aromaterapie – masáže olejem z levandule mají povzbuzující účinek a zmírňují bolesti svalů.

Kouzlíme s levandulí

Již v antickém Římě ji přidávali do koupele. Usušenou ji můžete, v plátěných pytlíčcích, vložit do šatníku mezi oblečení. Nejen že vám jej nádherně provoní, ale také funguje preventivně proti molům. Pokud sáčky umístíte na parapety mezi květináče, budou se vašemu obydlí vyhýbat mravenci. Díky svým zklidňujícím účinkům se přidává do směsí bylinek používaných při bolestech hlavy, či nespavosti – zkuste před spaním vypít šálek čaj nebo si vetřít do spánků kapku levandulového oleje.

Milujete – li kouzlo „modré vůně“, můžete ji doplnit levandulovými motivy, ozdobte jimi třeba květináče. Pro letní posezení se zase hodí levandulové talířky a ubrousky.

O Makawiel

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …