Přezouvání v kostce: Jaký vzorek by měly mít zimní pneu?

Přezouvání v kostce: Jaký vzorek by měly mít zimní pneu?

Přezouvání pneumatik je zvykem, na který už dbá většina řidičů, ale stále se najdou tací, kteří důležitost přezouvání zanedbávají. Důležité je pravidelně kontrolovat vzorek pneumatik a pokud neodpovídá, je třeba pneumatiky vyměnit za nové.

Správný vzorek je důležitý zejména u zimních pneumatik. Vzorek musí být hluboký alespoň 4 milimetry. Pokud je menší, je tím výrazně narušena bezpečnost, auto se na zasněžené nebo namrzlé vozovce hůře udrží a hrozí nehoda. Kromě osobní bezpečnosti se ježděním se sjetými pneumatikami riskuje i pokuta. Policisté nekontrolují jen doklady a alkohol v dechu, ale stále více kontrolují právě vzorek na pneumatikách a pokud neodpovídá, řidič dostane pokutu. U letních pneumatik je také stanovená minimální hloubka vzorku a sice 1,6 milimetru.

Zimní pneu v létě a naopak, proč je to nevhodné

Nebezpečí letních pneumatik v zimě je jisté, je větší nebezpečí smyku. U zimních pneumatik v létě je také nebezpečí a sice z hlediska menší přilnavosti. Pokud je vozovka mokrá, je zapotřebí, aby byla zajištěna maximální přilnavost, se zimními pneumatikami je přilnavost na mokré vozovce menší a tím pádem se vozidlo hůře ovládá a je větší šance k nehodě. Nevhodné je také využívat univerzální celoroční pneumatiky. Je sice pravda, že se s nimi ušetří peníze, ale není to tolik peněz, aby se vyplatilo riskovat bezpečí řidiče a spolujezdců.

Jak a kde pneumatiky vybírat

V módě je stále chodit za nejnižší cenou. Mezi pneumatikami jsou velké rozdíly a levná nekvalitní pneumatika má zcela jiné vlastnosti než dražší pneumatika, které nejlépe uspěla v testech. Takové pneu vám zajistí větší bezpečnost, ale také delší životnost, takže ve finále s kvalitní značkovou pneumatikou ušetříte. Pokud vás zajímá, kde nakoupíte kvalitní značkové pneumatiky za nejlepší ceny, navštivte obchod PneuOK.cz. Zde se nabízí snadný výběr za pomoci přehledného konfigurátoru, se kterým najdete vhodné pneumatiky během několika sekund.

O Makawiel

Shlédněte také

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Obsah Klasické dopravní prostředky, které denně používáme, by se bez tlumičů neobešly. Co vlastně tlumiče …