Hydroponické pěstování rostlin: jeho výhody a možnosti

Hydroponické pěstování rostlin: jeho výhody a možnosti

Obsah

Slyšeli už jste o hydroponickém pěstování rostlin? Zajímá vás, jak na to a co k tomu budete potřebovat? Znáte všechny výhody hydroponie, díky kterým je stále rozšířenější a oblíbenější metodou? Pojďme se na ně teď společně blíže podívat – staňte se i vy zahrádkářem 21. století.

Hydroponie je čistým způsobem pěstování, při kterém můžete pesticidy nechat stranou

Při hydroponii pěstujete rostlinky ve sterilním prostředí, nepotřebujete tedy pesticidy. Hydroponické systémy podstatně redukují možnost výskytu chorob a škůdců, se kterými se běžní zahrádkáři potýkají každý den. Hydroponie znamená pěstovat rostliny bez klasické půdy. Živiny proudí živným roztokem, jehož nositelem je substrát, nejčastěji keramzit, kokos nebo rockwoolové rohože. Pro ideální efekt si nezapomeňte si také pořídit kvalitní hnojivo pro hydroponii.

Hydroponické pěstování rostlin: jeho výhody a možnosti

Proč vůbec uvažovat o hydroponii?

Hydroponické pěstování má řadu dalších výhod. K těm rozhodujícím patří naprostá kontrola nad výživou rostlin. Jinými slovy, co dáte do živného roztoku, to se k nim dostane. Nepronikne k nim nic jiného. Spotřebujete sice velké množství vody, ale její využití je, na rozdíl od pěstování v květináči či truhlíku, maximální. Hydroponické pěstování redukuje ztráty vypařováním na minimum – zvláště v kombinaci s automatickými zavlažovacími systémy tak dostanete skutečně efektivní systém pěstování rostlin. Hydroponie vám navíc ušetří čas a pomůže vám pěstovat i náročnější druhy rostlin.

Hydroponie vám pomůže pěstovat vitálnější rostliny

Hydroponické systémy vám umožní vytvořit a kontrolovat zdravější podmínky a také zvýšit výnosy pěstovaných plodin. Růst je navíc rychlejší a rostliny plodí i několikrát ročně. Při indoor pěstování v hydroponickém systému nejste samozřejmě vázáni na počasí, můžete klidně pěstovat po celý rok. Pokud uvažujete o experimentování s dalšími moderními způsoby pěstování (například aeroponií), je hydroponie dobrým začátkem – naučí vás přesně dávkovat živiny, můžete si vyzkoušet různá pěstební média a potřebné příslušenství navíc dostanete v každém lepším zahrádkářství nebo e-shopu.

Hydroponie má řadu dalších vynikajících vlastností a nabízí spoustu možností začínajícím i opravdu pokročilým pěstitelům. Kdybychom chtěli podrobně napsat o veškerých druzích hydroponického pěstování, pěstebních systémech, příslušenství a postupech, dala by se o tom napsat kniha. A víte, že taková kniha skutečně existuje? Pokud vás tematika hydroponického pěstování rostlin opravdu zajímá, můžete si ji navíc zdarma stáhnout.

O angelo

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …

Napsat komentář