Budujeme okrasné jezírko

Obsah

Každá i sebemenší vodní plocha či potůček dodává zahradě na přitažlivosti a zajímavosti. Nemusí to být výsada pouze tradičních japonských zahrad, ale i v malé okrasné zahrádce si můžete vybudovat například okrasné jezírko. Pokud v něm budete pěstovat vodní rostliny nebo dokonce chovat okrasné ryby, můžete si u něj vytvořit příjemnou oázu klidu a odpočinku.

V dnešní době jsou na trhu k dostání různé bio přípravky obsahující užitečné bakterie a enzymy, které dokáží udržovat vodu stále čistou. Nejsou přitom škodlivé ani rostlinám, ani rybám či obojživelníkům, kteří se k vám třeba nastěhují. Hlavním účelem těchto přípravků je likvidace sinic.

Co vše musíme uvážit

Než se pustíme do budování, je třeba uvážit především velikost jezírka vzhledem k vlastnímu pozemku a dále, co v něm chceme pěstovat či chovat. Důležitý je výběr místa, zda chceme jezírko ve frekventované nebo klidné části zahrady, přičemž musíme brát ohled i na bezpečnost, zejména dětí a domácích mazlíčků. Pro případ pěstování rostlin je podstatná také poloha ke slunci. Tvar jezírka můžeme volit podle vlastních představ, ovšem pro vodní rostliny musí mít hloubku alespoň 45 cm.

Budování

Vyhloubíme-li požadovanou jámu, můžeme zvolit dva způsoby. Buď použijeme fólii, nebo si můžeme koupit prafabrikované jezírko, které déle vydrží, snadněji se s ním manipuluje při stavbě a také je odolnější vůči mrazům.

Před položením fólie vysypeme jámu pískem, který pokryjeme geotextilií a teprve na ní natáhneme fólii. Po napuštění vody upravíme břehy pomocí kamenů a písku či zeminy.

V obou případech nesmíme zapomenout na vytvoření přívodu a přepadu vody.

Pokud nechceme vybudovat stálé klasické zahradní jezírko, je možná náhrada v podobě větší nádoby, kterou můžeme přemisťovat podle potřeby, ovšem musíme do ní také občas dolévat vodu.

Jaké rostliny

K zahradnímu jezírku patří také vodní rostliny, které mají kromě okrasné funkce také užitkový význam, jelikož jejich kořeny čistí vodu. Každá rostlina vyžaduje jiné podmínky. Pobřežní a bažinné rostliny můžeme sázet kolem jezírka. Pokud chceme pěstovat vodní rostliny přímo v jezírku, budeme je muset ochránit před mrazem vyjmutím a přenesením třeba do sklepa, kde přečkají zimu.

O Makawiel

Shlédněte také

Plánujete zahradu?

Plánujete zahradu?

Je léto, a to je nejvhodnější období pro stavební práce, a to nejen pokud jde …