Výběr nových oken: Zvolit plastová, hliníková či dřevěná okna?

V případě, že se chystáte na rekonstrukci domácnosti, případně stavíte nový dům, jistě přijde na řadu také to, jaká okna zvolíte. V současnosti existuje větší škála produktů, než tomu bylo dříve. Jaké jsou vaše možnosti?

Finanční hledisko hraje roli

Hledíte-li především na peníze a požadujete co nejlevnější řešení, pak je asi nejlepší zvolit klasická plastová okna, jež jsou populární zejména v posledních zhruba 20 letech. Jejich pořizovací cena je v porovnání s okny z jiných materiálů velmi příznivá, přičemž se nemusíte obávat toho, že by byla nějak nekvalitní. Je samozřejmě nutné zvolit vhodné parametry tak, aby okna měla dobré tepelně izolační vlastnosti. Ideální jsou plastová okna s dvoj či trojskly, u nichž už je schopnost izolovat na vysoké úrovni. U plastových oken lze ocenit jejich bezúdržbovost a poměrně dlouhou životnost.

Chcete hlavně eleganci a špičkovou kvalitu? Zvolte dřevo nebo hliník

Ne každý hledí pouze na cenu a zajímá ho hlavně preciznost provedení a elegantní vzhled. V tom případě možná vsadíte spíše na tradiční dřevěná okna. Dnes je výrobci nabízejí ve velké škále barevných provedení, takže se hodí prakticky pro jakýkoliv typ rodinného domu, případně i pro bytové jednotky. Dřevo jako materiál skvěle izoluje, je však nutné počítat s občasnou údržbou, aby rámy oken nezačaly vlivem vlhka, deště a mrazů tlít. Během let se pak doporučuje obnovit nátěr.

Zajímavou volbou jsou špaletová okna. Jsou dominantou hlavně u historických objektů, starších chat a chalup, i dnes si však rozhodně zaslouží pozornost. Při rekonstrukci je nutné brát zřetel na to, jaký byl charakter původních oken.

Relativní novinku představují hliníková okna. Jsou vyrobena z velmi lehkého, zároveň však vysoce odolného materiálu. Díky tomu mohou mít rámy velmi tenký profil. Právě to je hlavním důvodem, proč je bytoví architekti stále častěji upřednostňují v moderních novostavbách. Z hlediska tepelné izolace jim rozhodně není co vytknout, stejně jako je tomu v případě životnosti a náročnosti údržby.

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář