Povrchová úprava kovů: Jaké jsou možnosti a alternativy?

Povrchová úprava kovů: Jaké jsou možnosti a alternativy?

Obsah

Povrchová úprava kovů je nezbytná. Zabráníte korozi a dodáte původnímu materiálu nové, zajímavé vlastnosti. Jaké jsou tedy možnosti a výhody těchto materiálů?

Povrchová úprava kovů. Laik by mohl říct, že jde o jednu a tu samou proceduru. Vždyť pokaždé jde jen o to, aby byl dostatečně ochráněn výrobek. To je sice pravda, použité materiály ale přidávají těmto procesům tolik potřebnou variabilitu. V čem se jednotlivé povrchové úpravy liší a v čem vynikají?

Teflonování (TEFLON®)

Označení TEFLON® náleží chemické sloučenině PTFE. Ta patří do skupiny fluoroplastů, které se v dnešní době využívají zejména k povlakování kuchařského nádobí a náčiní. Fluoroplastové povlaky se často označují zjednodušeně jako Teflonové. V této podmnožině tedy můžete najít řadu dalších výrobků.

Klíčové vlastnosti Teflonu:

  • odolnost,
  • nepřilnavost,

XYLAN®

Povrchová úprava Xylanem má svůj původ ve firmě Whitford. Rozdíl mezi Xylanem a Teflonem je na první pohled neznatelný. Vždyť vlastnosti obou látek i formulace jsou velice podobné. Největší rozdíl je tedy v přístupu mateřských firem. Whitford totiž dodává pouze povlaky, zatímco Chemours i základní fluoroplasty. Povrchová úprava fluoroplasty Xylanu vyniká zejména vynikajícími třecími vlastnostmi.

Klíčové vlastnosti Xylanu:

  • nízké třecí vlastnosti,
  • odolný vůči korozi.

HALAR®

Pod názvem HALAR se skrývá fluoroplast se zkratkou ECTFE. Povrchová úprava výrobků je prováděna zejména za účelem ochrany proti korozi v chemicky náročných provozech. Výhodou tohoto materiálu je jeho jedinečnost. K oběma výše jmenovaným fluoroplastům existují poměrně věrné alternativy, Halar zatím žádnou takovou nemá.

Klíčové vlastnosti Halaru:

  • mechanická odolnost,
  • dlouhá životnost,
  • zdravotní nezávadnost.

O angelo

Shlédněte také

Rychlé probuzení jara: 8 jednoduchých tipů pro alergiky

Rychlé probuzení jara: 8 jednoduchých tipů pro alergiky

V čase, kdy bychom ještě obvykle očekávali zimní chlad, se letošní jaro v České republice …

Napsat komentář