Podle čeho vybírat elektroskútr?

Podle čeho vybírat elektroskútr?

Obsah

Elektroskútry jsou oblíbenými dopravními prostředky. Na trhu existuje velké množství modelů. Podle čeho se rozhodnout pro ten správný?

Dojezd a typ baterie

Dojezd je stěžejním parametrem každého elektrického skútru a dříve i značným limitem. Dnes se průměrný dojezd pohybuje na cca 70 až 100 km. Dojezdovou vzdálenost však lze zvýšit koupí stroje s druhým slotem na baterii.

Dojezd pochopitelně úzce souvisí s kapacitou akumulátoru. Průměrně se pohybuje na hodnotě 20 až 40 Ah. Akumulátor navíc může být dvojího typu: olověný nebo lithium-iontový.

Olověné baterie jsou poměrně těžké, ale levnější. Modernější možnost představují lithium-iontové baterie, které jsou charakteristické výrazně menší hmotností a tím, že se nemusejí pravidelně nabíjet. Jsou ale dražší.

Výkon a rychlost

Výkon elektromotoru je zapotřebí nadimenzovat podle toho, v jakém terénu plánujeme se skútrem vlastně jezdit.

Nejslabší jsou stroje s výkonem 250 W, což jsou jednoduchá městská vozítka vhodná do nenáročného rovinatého terénu. Dobře ale prakticky jezdí výhradně jen po rovině, s prudkými kopci si nemusejí poradit. Zvažte tak alespoň výběr elektroskútru s motorem o výkonu do 2 000 W. Ten se bez potíží vypořádá i s těžšími trasami a nabídne rychlost až 45 km/h, což oceníte nakonec i ve městě.

Řidičský průkaz a další formality

Zmíněné slabší stroje s výkonem motoru 250 W však není na místě zcela zavrhovat. Navzdory nižší rychlosti pouze 25 km/h má tato kategorie nezanedbatelnou výhodu: Jde o tzv. elektroskútry bez řidičáku, tedy nemusíte vlastnit žádné řidičské oprávnění.

Legislativně totiž tyto dopravní prostředky spadají do stejné kategorie jako například elektrické koloběžky.

Nejen absence řidičáku však je výhodná. Nemusíte je totiž ani nikde registrovat, nejsou vybaveny SPZ, nechodíte na technické kontroly a samozřejmě ani neplatíte povinné ručení. Tím při jejich provozu citelně ušetříte.

Podle čeho vybírat elektroskútr?

Nosnost a hmotnost

Hmotnost skútru se pohybuje v rozmezí 60 a 130 kg. Lze tedy říci, že odtlačit některé těžší modely směr zdroj nabíjení může být poměrně složité. V takovém případě se vám bude hodit spíše verze s vyjímatelnou baterií, k zásuvce odnesete jednoduše pouze tu.

Stroje s nízkou hmotností jsou i lépe ovladatelné, snáze se s nimi manipuluje a prokličkujete bez problémů i hustším provozem.

Nosnost skútrů se naopak pohybuje mezi 120 a 180 kg. To je nezbytné řešit především v okamžiku, kdy budete jezdit na delší trasy. Lze předpokládat, že na výletě s sebou budete mít mnohem víc věcí, které bude muset skútr pojmout. Samostatnou kapitolou pak jsou elekroskútry pro dva uživatele.

Brzdy

Obecně se můžeme setkat se dvěma typy brzd – kotoučovými (hydraulickými) a bubnovými. Kotoučové brzdy jsou modernější verzí a považují se za bezpečnější a účinnější.

To ale zejména v nízkých rychlostech není tak jednoznačné. Službu vám u slabého elektrického skútru udělají i starší brzdy bubnové. Běžně se také setkáte s tím, že se typy brzd na jednom stroji kombinují. Přední brzda tak může být bubnová a zadní kotoučová.

 

O angelo

Shlédněte také

Jak vnést do bytu více světla a prostoru

Vytvoření světlého a prostorného interiéru může výrazně zlepšit atmosféru vašeho domova. Pocit vzdušnosti a dostatek …

Napsat komentář