Orchideje jsou ozdobou interiéru, ale jak se o ně starat?

Orchideje jsou ozdobou interiéru, ale jak se o ně starat?

Obsah

Orchidej – kráska z tropických pralesů, která okouzlila nejednoho z nás. Jejich pestrobarevné květy dokážou rozzářit každý pokoj. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník, ale aby nám doma vzkvétaly, je třeba mít na paměti několik věcí.

Při nákupu kontrolujeme květy, listy i kořeny. Květy by měly mít stejnou velikost, neměly by na sobě mít žádné skvrny. Listy mají sytě zelenou barvu s nepoškozenými okraji. Na spodní straně nesmí být kapky rostlinné šťávy, to by znamenalo, že je rostlina napadena škůdci. Kořeny mají stříbrnou až zelenou barvu, nesmí mít zaschlé konce.

Světlo

Orchideje jsou ozdobou interiéru, ale jak se o ně starat?Orchideje jsou ze své domoviny zvyklé na to, že délka dne se nemění a je jim dopřáno dostatek denního světla. Vzhledem k tomu, že v našich podmínkách se délka dne během roku mění, je vhodné je umístit na okenní parapet orientovaný na jih nebo východ, kde v horkých letních dnech nesvítí přímé slunce. Pozor na západní straně jim hrozí popálení, sklo oken totiž funguje jako lupa. Nemá ráda průvan, proto by neměla stát v místech, kde je velké proudění vzduchu.

Problém může být v zimě. Pokud je květina umístěna nad radiátorem, odkud proudí teplý vzduch, její listy se začnou svrašťovat a poupata opadávají. Rostlině můžeme pomoci častějším rosením.

Vlhkost

Květiny potřebují vzdušnou vlhkost, kterou můžeme zajistit několika způsoby. Jedním z nich je pravidelné rosení, další možností je umístění misky s vlhkým mechem nebo keramzitem pod květináč, ale pozor, květináč nesmí být ponořen do vody. Také můžeme vytvořit malé tropy ve skleněné nádobě.

Zalévání

Orchideje nikdy nezaléváme na listy, využíváme rosení a zhruba jednou za deset dní ponoříme celý kořenový bal i s květináčem do vody – třeba do kbelíku, voda nesmí být studená, vhodná teplota je pokojová. Rostlinu takto necháme asi 20 minut, poté ji vyjmeme a vodu z květináče necháme vykapat. Ve vegetačním období přidáváme do vody hnojivo, které doplní důležité živiny.

Substrát

Orchideje jsou ozdobou interiéru, ale jak se o ně starat?Jako základ pro pěstování se osvědčila stromová kůra, také bychom mohli použít sekaný mech nebo nasáklivý keramzit. Substrát také můžete zakoupit v květinářství.

Přesazování

Rostliny přesazujeme tehdy, když nové přírůstky přesahují nádobu. Nejvhodnější doba je na jaře.

Květináč

Měl by mít odtokové otvory, aby květina nezahnívala, vhodné je, aby byl průhledný – umožníte tak fotosyntézu kořenového systému.

 

O Makawiel

Shlédněte také

Zahradní hřiště je nejlepším pomocníkem pro rozvoj motoriky u dětí

Zahradní hřiště je nejlepším pomocníkem pro rozvoj motoriky u dětí

Obsah Soukromá zahrada u domu nebo u chalupy nabízí ideální kombinaci bezpečí a svobody, která …

Napsat komentář