Jak sladit koupi a prodej bytu? Praha

Jak sladit koupi a prodej bytu? Praha

Obsah

Mnoho lidí řeší situaci, kdy chtějí prodat starý byt a zároveň si pořídit nový. Jak tyto dva náročné procesy sladit dohromady, abychom se nedostali do problémů? Důležité je nejdříve zajistit prodej bytu. Praha je naštěstí velký realitní trh a kupci se dají najít rychle.

Zajištěné finance na první místě

Než se pustíme do hledání nového bydlení, měli bychom vědět, kolik peněz budeme mít na koupi k dispozici. Nesmíme se spoléhat jen na své odhady, nebo na rady na internetu. Musíme znát opravdu reálná čísla, abychom financování správně podchytili.

Jak zjistíme částku, kterou budeme mít na koupi nového bydlení

· Máme-li na starý byt hypotéku, pak si nejprve musíme u své banky zjistit, jaký poplatek nám vyměří za předčasné splacení hypotéky.

· Mezitím si stanovíme hodnotu našeho stávajícího bytu. Nejlepší je obrátit se na odborníky a poradit se s realitním makléřem. Velkou chybou těch, kteří prodávají nemovitost na vlastní pěst, bývá, že cenu odhadují podle podobných inzerátů. Ta ovšem bývá mnohdy zavádějící a mohli bychom se tak dostat do cenové pasti způsobené rozdílem mezi nabídkovou a tržní cenou.

· Dalším krokem je zajištění nové hypotéky. Nesmíme zapomenout, že podmínky pro získání úvěru se neustále mění. Proto si musíme ověřit aktuální situaci a zjistit, které banky nabízejí nejlepší služby.

· Do svého rozpočtu nesmíme zapomenout zahrnout daň z příjmu. Pokud se na nás osvobození od této daně nevztahuje, pak ji bude nutno po prodeji zaplatit. Roli tady hraje například typ vlastnictví (jde-li o osobní nebo družstevní byt) a také doba, po kterou jsme nemovitost vlastnili.

Podle všech těchto bodů si můžeme vypočítat, jaké budou naše příjmy a výdaje během prodeje a jakou maximální částku můžeme nabídnout za nové bydlení.

Jakmile prodáme, hledáme nové bydlení

Po novém bydlení se můžeme poohlížet už ve chvíli, kdy známe maximální částku, za kterou si byt, nebo dům můžeme pořídit. Avšak kupujme novou nemovitost až tehdy, když máme vyřízený prodej staré.

Jde sice o trochu nekomfortní, ale zato bezpečnější variantu. Postupujeme-li totiž krok za krokem, necháváme si dostatek času na vyhledání dobrého kupce a budeme mít finanční jistotu ohledně pořízení nového bydlení. Vyplatí se to, i když možná budeme chvíli odkázáni na provizorní bydlení.

Chodit na prohlídky nového bydlení, než se zbavíme starého, se nevyplatí

Je sice lákavé vybírat si nové bydlení ještě dřív, než se zbavíme toho starého, ale většinou se jedná o ztrátu času. Představme si situaci, že se nám sice líbí nějaký byt, ale nemůžeme dát majiteli záruku, že ho bereme a kdy ho zaplatíme. Stále totiž nemáme prostředky z prodeje starého bytu. S největší pravděpodobností dá prodávající přednost kupcům, kteří jsou schopni podepsat smlouvu a zaplatit zálohu ihned.

Ještě horší bude, když podlehneme nadšení a nový byt si zarezervujeme. Jestliže starý byt neprodáme za takovou cenu, jakou jsme si stanovili, pak musíme od smlouvy odstoupit. Ještě ošemetnější varianta nastane tehdy, když se rezervovaného bytu vzdát nechceme a budeme se rychle a pod tlakem snažit prodat starý byt. V té chvíli jsme velmi zranitelní.

Ideální variantou je nejdřív koupit a pak prodávat

Jestliže máme dostatek financí, nejpohodlnější je koupit nový byt a poté prodat ten starý a v klidu se přestěhovat. Tento scénář má samozřejmě velký háček a tím jsou právě zmíněné finance.

Jednou z možností je proto vzít si hypoteční úvěr s krátkou fixací a s možností mimořádného splacení. Úvěr pokryjeme poté, co prodáme starou nemovitost. Problém může být s hypotékou na staré nemovitosti. Jakmile ji máme, na druhou pravděpodobně sami nedosáhneme.Musel by nám pomoci spoludlužník.

Jak byste řešili situaci prodeje starého a koupi nového bytu vy?

O angelo

Shlédněte také

Investujte do kvalitního nerezového zábradlí

Zábradlí má jednu důležitou funkci, a to zabránit nepříjemnému pádu lidí přes okraj schodiště, a …

Napsat komentář