Jak se chránit proti zkratu? Tyto komponenty vám pomohou

Jak se chránit proti zkratu? Tyto komponenty vám pomohou

Zkrat může ošklivě poničit vaši domácnost. Ochrana proti tomuto neštěstí je tedy velice důležitá. Které prostředky vám v prevenci pomohou?

Existuje řada pomůcek, které by měly spolehlivě zabránit zkratu. U některých jde o pouhé marketingové triky, jiné opravdu fungují. V tomto článku vám ukážeme druhou variantu – dvojici základních komponent, s nimiž se setkáte u každé elektroinstalace.

Bezpečnostní relé proti zkratu

Nejen v moderních domech, ale i v těch starších uvidíte bezpečnostní relé. Jedná se o součástku, která v případě nutnosti dokáže zabránit zkratu. Jak? Pokud dojde k poškození stykačů, případně se spečou kontakty, bezpečnostní relé nepotvrdí svoji funkci. To zpravidla znamená, že dočasně odpojí domácnost od elektřiny. To je ale poměrně nízká daň za to, že vás zachrání před větší pohromou.

Pokročilejší modely toho ale umí více. Například monitorovaný restart, který dokáže celý systém automaticky nahodit a v případě potřeby náležitě ochránit. Bezpečnostní relé s touto funkcí ale budete muset také restartovat sami. Počítejte tedy i s lidskou interakcí.

Neštěstí zabrání i krabice

Požár může mít na elektroinstalaci devastující účinky. Protipožární krabice ji ale dokáže ochránit. Krabice k tom používá oplášťovací prostředek, kterým vytváří izolační vrstvu. Ta v případě potřeby velice rychle napění a uzavře instalační otvory ve stěně.

Možná to může být neuvěřitelné, ale i hluk může elektroinstalaci výrazně poškodit. Některé výrobky tak dokáží spolehlivě izolovat i proti nadměrnému hluku. Protihluková krabice se tedy vyznačuje zejména masivním tělem s protihlukovým opletením. To spolehlivě odráží zvuk a vylučuje jakékoliv poničení.

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář