Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Co jsou to tlumiče a jak poznat, že je čas na výměnu? 

Obsah

Klasické dopravní prostředky, které denně používáme, by se bez tlumičů neobešly. Co vlastně tlumiče do auta jsou a jakou mají funkci ve vašem vozidle? Jak poznáte, že je čas na jejich výměnu? Znáte dva nejčastější typy tlumičů? Pojďte se s námi podívat na základní informace, které potřebuje vědět každý řidič.

Nerovnosti na vozovce

Asi každý z nás si umí představit, jak by se mu jelo na neudržované silnici na klasickém starším kole bez pružení. Není to jízda nic moc. V autě by byla tato jízda ještě bláznivější, kdyby v něm chyběly tlumiče Volkswagen. Právě tato důležitá součást auta má totiž svou nezastupitelnou funkci. Rovnoměrně tlumí kmity pružin a zajišťuje, aby auto dobře přilnulo k vozovce. Bez tlumičů by se pneumatiky vozidla nedotýkaly vozovky stále. To by byla velmi divoká jízda!

Jaké typy tlumičů existují

Nejčastěji se v automobilech používají kapalinové tlumiče. V nich se převážně jako tlumicí médium používá olej. Pohyb pístnice je zde brzděn tak, že při stlačení pístnice bývá olej v pracovní komoře daného tlumiče vytlačen skrze ventily do vyrovnávacího prostoru. Tento typ tlumičů používá v současné době nejvyšší procento vozidel. U některých vozidel se ale setkáte i s tlumiči plynokapalinovými.

Je nejvyšší čas na výměnu

Každý rok by se vaše vozidlo mělo podrobit návštěvě odborného servisu. Právě tam se nejčastěji zjistí o nutnosti výměny některých součástí auta. V servisu dobře poznají i to, že je nejvyšší čas na výměnu tlumičů. Když je tento problém skutečně palčivý, pozná to i řidič sám. Jízdní vlastnosti automobilu jsou totiž velmi změněny. Auto se může kolébat – a to příčně i podélně. Kola při průjezdu výmolem odskakují a jsou slyšet tvrdé nárazy.

To, že je na čase tlumiče vyměnit, poznáte i tak, že vám auto v průjezdu zatáčkou takzvaně plave. Někdy se dokonce i chvěje volant, což není pro řidiče nic příjemného.

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář