Zdroje konstantního výkonu pro LED

Obsah

V poslední době sílí zájem o napájení konstantním výkonem. Společnost MEAN WELL tak přichází na trh s nově vyvinutými vlastnostmi LED zdrojů pro LED osvětlení. Stále jsou ale LED nejčastěji napájeny konstantním proudem. Jaké výhody tedy přináší použití zdroje konstantního výkonu?

Nežli se dostaneme k zodpovězení této otázky, je potřeba připomenout výhody napájení LED konstantním proudem. Příklad mluví za vše – Změní-li se úbytek napětí LED o přibližně 2,5 %, pak se změní hladina proudu zhruba o 16 %. Úbytek napětí LED v propustném směru, se mění především s teplotou přechodu. Kolísání teploty může zapříčinit změnu úbytku LED až 20 %. Jas LED je přímo úměrný proudu diody. Jestliže proud kolísá v relativně velkých krocích, odpovídá tomu i velká změna jasu LED. Proto jsou LED napájeny zdroji konstantního proudu.

Výrazný rozdíl, mezi zdrojem proudu a zdrojem výkonu, se však projeví při stmívání LED. U proudového zdroje klesá plynulost a stmívání vlivem neodpovídající kapacity výkonu zdroje a příkonu LED. U zdroje konstantního výkonu díky schopnosti dodat stálý výkon i při změně pracovního bodu je stmívaní plynulejší. To je obrovská výhoda oproti napájení konstantním proudem.

K řízení zdroje konstantního výkonu je použit mikropočítač. Ten snímá výstupní proud i napětí a reguluje výstup zdroje tak, aby součin napětí a proudu do zátěže byl neměnný, což znamená P = UI. Vzhledem k tomu, že LED je prvek s negativním teplotním koeficientem, při zvýšení teploty klesne úbytek na LED, na což zdroj konstantního výkonu reaguje zvýšením proudu. Tato nevýhoda koncepce zdroje konstantního výkonu je v konstrukci výrobcem MEAN WELL částečně kompenzována.

Počáteční větší finanční náročnost je vynahrazena velkou výhodou v užší řadě výrobků, protože přizpůsobitelnost různým typům LED je lepší a tím jsou sníženy náklady na skladové zásoby komponent u realizátorů LED osvětlení. Zdroje konstantního výkonu nabízí MEAN WELL v řadách XLG, LDC, HBGC (300 W) nebo výkonného modelu HVGC-480/650.

Série MEAN WELL LDC

První modelovou řadou koncepce konstantního výstupního výkonu byly zdroje MEAN WELL série LDC, které se pro svůj mělký profil zařadily mezi žádané. Díky úzkému provedení našly LDC zdroje uplatnění při nahrazování lineárních zářivek se startéry LED trubicemi a zdroji s velkou účinností.

LDC zdroje jsou vyráběny o výkonech od 35 do 80 W s možností nastavit výstupní výkon přídavným rezistorem. Tovární nastavení výstupního proudu 30 W LDC zdroje je 300 mA, vložením rezistoru lze proud plynule navyšovat až na 1 A podle typu LED svítidla. Tyto parametry má LDC-35 při rozměrech -280 × 30 × 21 mm. Výkonnější LDC-55 má bez umístění rezistoru výstupní proud 500 mA, nastavit lze až 1 600 mA.

Uvedených 55 W výkonu LDC-55 je ukryto v rozměrech 320 × 30 × 21 mm. Nejvýkonnější úzký zdroj LDC-80 lze proudově zatížit podle nastavení 700 až 2 100 mA a je o 40 mm delší, než LDC-55. Řada LDC zvládá LED zátěž s úbytkem napětí 27 až 56 V. LDC zdroje jsou v nabídce také s ovládacím vstupem pro stmívání 3v1 (0 až 10 V/PWM signál/potenciometr) nebo pro protokol DALI a splňují mj. normy pro LED osvětlení (EN 61347-2-13, EN 62384).

Série MEAN WELL XLG

Zdroje konstantního výkonu XLG jsou novinkou na trhu s LED prvky a díky své jedinečnosti, cenové dostupnosti, malým rozměrům i vlastnostem jsou využitelné s mnoha typy LED osvětlení. Řada XLG pokrývá výkony 25 až 240 W a nejmenší model je ve velikosti obalu na platební kartu. Všechny typy XLG, lišící se výkonem, výstupním rozsahem napětí, možností nastavení výstupu trimrem nebo variantou obsahující vstup pro stmívání, mají společný koncepci konstantního výstupního výkonu, krytí IP67 a široký rozsah vstupu (AC 100 až 305 V), ochranu proti přepětí 6/4 kV (na přání 10/6 kV), záruku pět let a životnost více než 50 000 h, danou volbou velmi kvalitních prvků.

Série MEAN WELL HBG

K přímému umístění do svítidel určených pro velké plochy byla navržena řada LED zdrojů HBG. Z této řady vychází zdroj konstantního výkonu: model HBGC-300 (300 W). Společnými parametry variant HBGC-300 jsou široký vstupní rozsah, účinnost až 94,5 %, patentované provedení, krytí IP67, čtyři ochrany (zkrat / přetížení / přepětí / přehřátí) a záruka pět let. Podle použití lze zvolit variantu HBGC-300 pro trvalé nastavení výstupního výkonu nastavovacím trimrem nebo typ s možností ovládat výkon (jas LED) signálem 3v1, popř. proto-kolem DALI.

Nejvýkonnější zdroje konstantního výkonu reprezentují typy HVGC-480/650. Modelová řada HVG má zvýšený rozsah AC vstupu a to až 528 V, účinnost až 95,5 % a pětiletou záruku. Lze zvolit typ s pevně nastaveným / nastavitelným výstupem a možností stmívat funkcí 3v1. Na přání je možné HVGC-480/650 vybavit funkcí programovatelného profilu stmívání pro ekonomický provoz veřejných prostranství, komunikací a podobně.

Proč tedy zvolit zdroje konstantního výkonu pro LED?

Zdroje konstantního výkonu pro LED jsou výrobcem navrženy tak, aby širokým rozsahem výstupního napětí a proudu vyhověly náročným požadavkům na napájení LED techniky. Poskytují větší možnosti použití jednoho modelu zdroje pro různé typy LED, a především plynulé stmívání výkonných LED s odlišnou charakteristikou, a to včetně LED pásků s rezistory.

Díky větší univerzálnosti a plnému využití potenciálu zdrojů i LED se napájecí zdroje konstantního výkonu od výrobce MEAN WELL jeví jako nejefektivnější a ekonomičtější řešení pro LED aplikace. Lze očekávat zvýšený zájem, další rozšiřování sortimentu výrobce MEAN WELL a posilování jeho pozice lídra na trhu.

Pro více informací o zdrojích konstantního výkonu pro LED navštivte naše internetové stránky eshop-meanwell.cz. Rádi vám poradíme a zodpovíme jakýkoliv dotaz na produkty značky MEAN WELL.

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář