Využití korku v interiéru

Využití korku v interiéru

Obsah

Korek je kůra zejména z dubu korkového, ale také z korkovníku amurského. Kůra se ze stromů stahuje a pak zpracovává buď jako celek nebo jako štěpky.

Vlastnosti korku

Korek nepropouští vodu a ani plyny, je dobrým izolantem tepla i zvuku a odolává poměrně vysokým teplotám, přibližně do 120 °C. Korek je také je pružný a lehký. Korek je přírodní materiál bez alergenů, který odolává plísním, roztočům a prachu, je ideální tam, kde je třeba vyloučit přítomnost alergenů.

Použití korku

Nejčastěji se korek používá na výrobu zátek, je to více než 80 % celosvětové produkce korku. Jeho využívání však nemá proti jiným materiálům dlouhou historii. Například jako zátka u vína byl poprvé použit v roce 1530, což byla začátek nového způsobu skladování vína. Ovšem již v antice se jako zátka amfor také používal. V roce 1670 bylo objeveno, že korek umožňuje i kvašení vína, což bylo základem výroby sektu.

Využití korku v domácnosti

Využití korku v interiéruKorek můžeme doma použít dvojím způsobem. Za prvé si výrobky z něho můžeme koupit a za druhé sami vyrobit. Pokud se zaměříme na průmyslové zpracování korku, zjistíme, že ještě před několika desetiletími se korek používal jen jako zátky do lahví, ale s objevováním jeho vynikajících vlastností se začalo jeho využití rozšiřovat. Dnes se s ním setkáme v mnoha různých interiérech, pro nás tedy i v domácnostech.

Pro svoje vlastnosti umocněné příjemným vzhledem se používá na obklady stěn a na podlahy, všeobecně na izolace. Korkové podlahy jsou například nejzdravější podlahy pro chození naboso, jsou i pohodlné pro chůzi a zdravé pro klouby a páteř. navíc korkové podlahy tlumí kročejový hluk.

Protože je korek vodě odolný, je vhodný i do koupelen, ovšem nehodí se přímo do vlhka, tedy ne do saun, kolem bazénů a podobně.

Použití korku

Korek se na obklady prodává jako dlaždice, které se prostě na podlahu skládají. Ovšem na podlaze korek vyžaduje kvalitní lakování, aby se zvýšila jeho ochrana proti oděru, vlhkosti a nečistotě.

Korek se dále využívá při výrobě nábytku, například jsou v oblibě korkové židle, stoly nebo taburety. Korek se v podobě korkové kůže používá i k potahování nábytku. Dále se z něho vyrábějí nejrůznější bytové doplňky, klasické jsou nástěnky, ale i prostírání a podložky, táce a podnosy, květináče a misky pod květináče nebo pod svíčky.

Domácí výroba

Pokud se budeme zabývat výrobou nějakých předmětů doma, většinou použijeme korkové zátky. Fantazii a různým nápadům se meze nekladou, takže my jen naznačíme některé možnosti.

Využití korku v interiéruZátky podélně rozřežeme na poloviny a můžeme jimi vyskládat nějakou plochu a máme nástěnku, kam si lze připichovat lístečky s oznámeními pro rodinu, důležité termíny a podobně.

Plátky nebo půlkami zátek můžeme oblepit třeba plechovku a máme originální vázičku.

Osou zátek protáhneme pevnější drát a můžeme tvarovat dle své libosti zvířátka. Můžeme si tímto způsobem vyrobit třeba držák na lahev a podobně.

Drátem prošíváme zátky k sobě y tvoříme tak podložku do kuchyně. Zátky mohou být ležaté i stojaté.

Zátky rozřežeme na stejně silné plátky, ale ne moc slabé, a ty pak buď sešíváme nití nebo spojujeme kancelářskou sešívačkou. Vytvoříme tak elegantní prostírání. Pěkně seřezaných zátek můžeme použít na ozdobu rámečků obrázků a fotografií.

O Makawiel

Shlédněte také

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Obsah Kuchyně je místem, kde trávíme hodně času vařením, přípravou jídel a sdílením společných chvil …

Napsat komentář