Využití korku v interiéru

Využití korku v interiéru

Obsah

Korek je kůra zejména z dubu korkového, ale také z korkovníku amurského. Kůra se ze stromů stahuje a pak zpracovává buď jako celek nebo jako štěpky.

Vlastnosti korku

Korek nepropouští vodu a ani plyny, je dobrým izolantem tepla i zvuku a odolává poměrně vysokým teplotám, přibližně do 120 °C. Korek je také je pružný a lehký. Korek je přírodní materiál bez alergenů, který odolává plísním, roztočům a prachu, je ideální tam, kde je třeba vyloučit přítomnost alergenů.

Použití korku

Nejčastěji se korek používá na výrobu zátek, je to více než 80 % celosvětové produkce korku. Jeho využívání však nemá proti jiným materiálům dlouhou historii. Například jako zátka u vína byl poprvé použit v roce 1530, což byla začátek nového způsobu skladování vína. Ovšem již v antice se jako zátka amfor také používal. V roce 1670 bylo objeveno, že korek umožňuje i kvašení vína, což bylo základem výroby sektu.

Využití korku v domácnosti

Využití korku v interiéruKorek můžeme doma použít dvojím způsobem. Za prvé si výrobky z něho můžeme koupit a za druhé sami vyrobit. Pokud se zaměříme na průmyslové zpracování korku, zjistíme, že ještě před několika desetiletími se korek používal jen jako zátky do lahví, ale s objevováním jeho vynikajících vlastností se začalo jeho využití rozšiřovat. Dnes se s ním setkáme v mnoha různých interiérech, pro nás tedy i v domácnostech.

Pro svoje vlastnosti umocněné příjemným vzhledem se používá na obklady stěn a na podlahy, všeobecně na izolace. Korkové podlahy jsou například nejzdravější podlahy pro chození naboso, jsou i pohodlné pro chůzi a zdravé pro klouby a páteř. navíc korkové podlahy tlumí kročejový hluk.

Protože je korek vodě odolný, je vhodný i do koupelen, ovšem nehodí se přímo do vlhka, tedy ne do saun, kolem bazénů a podobně.

Použití korku

Korek se na obklady prodává jako dlaždice, které se prostě na podlahu skládají. Ovšem na podlaze korek vyžaduje kvalitní lakování, aby se zvýšila jeho ochrana proti oděru, vlhkosti a nečistotě.

Korek se dále využívá při výrobě nábytku, například jsou v oblibě korkové židle, stoly nebo taburety. Korek se v podobě korkové kůže používá i k potahování nábytku. Dále se z něho vyrábějí nejrůznější bytové doplňky, klasické jsou nástěnky, ale i prostírání a podložky, táce a podnosy, květináče a misky pod květináče nebo pod svíčky.

Domácí výroba

Pokud se budeme zabývat výrobou nějakých předmětů doma, většinou použijeme korkové zátky. Fantazii a různým nápadům se meze nekladou, takže my jen naznačíme některé možnosti.

Využití korku v interiéruZátky podélně rozřežeme na poloviny a můžeme jimi vyskládat nějakou plochu a máme nástěnku, kam si lze připichovat lístečky s oznámeními pro rodinu, důležité termíny a podobně.

Plátky nebo půlkami zátek můžeme oblepit třeba plechovku a máme originální vázičku.

Osou zátek protáhneme pevnější drát a můžeme tvarovat dle své libosti zvířátka. Můžeme si tímto způsobem vyrobit třeba držák na lahev a podobně.

Drátem prošíváme zátky k sobě y tvoříme tak podložku do kuchyně. Zátky mohou být ležaté i stojaté.

Zátky rozřežeme na stejně silné plátky, ale ne moc slabé, a ty pak buď sešíváme nití nebo spojujeme kancelářskou sešívačkou. Vytvoříme tak elegantní prostírání. Pěkně seřezaných zátek můžeme použít na ozdobu rámečků obrázků a fotografií.

O Makawiel

Shlédněte také

Brány na klíč se postarají o skvělé zabezpečení vstupu na váš pozemek

Obsah   Hledáte vhodnou bránu pro svůj pozemek, ale nevíte, jaký typ brány zvolit? Pak …

Napsat komentář