Vysokotlaký čistič může být i nebezpečný. Co vlastně dokáže?

Vysokotlaký čistič může být i nebezpečný. Co vlastně dokáže?

Obsah

Vapky neboli vysokotlaké čističe dokonale vystihují přísloví „dobrý sluha, zlý pán“.  Jejich velká síla může dobře posloužit, ale také ošklivě zranit.

Vysokotlaký čistič patří přesně mezi ten typ nářadí, o kterém si myslíte, že je pro domácí použití úplně zbytečný. Jenže jakmile si ho pořídíte, nedovedete si bez něj představit život. Zejména když zjistíte, co tato „hračka“ vlastně dokáže.

Jak vlastně funguje?

V útrobách se skrývá čerpadlo. Vapky Karcher, ale také výrobky jiných značek, uvnitř stlačují vodu na tlak 100 až 200 barů. To je přibližně 20 až 50 krát vyšší tlak než ve vodovodním potrubí. Takto koncentrovaná síla žene vodu tryskou a z mytého předmětu strhává špínu.

Už jen výše zmíněný tlak může být zdraví nebezpečný. Některé vysokotlaké čističe Karcher ale nabízí provozní tlak až do 500 barů. To je obrovská síla, která může při neopatrném zacházení způsobit vážná zranění.

Čištění chodníků

Pro úklid garáží, výrobních prostor a podobných míst je vhodný průmyslový vysavač. Karcher a další společnosti je prodávají poměrně levně vzhledem k tomu, kolik práce zvládnou. Pro čištění chodníku a podobných venkovních prostor ale bude lepší vapka. S její pomocí totiž dokážete zázraky.

Tedy ne doslova, ale rozhodně vám ušetří spoustu práce. Místo drhnutí chodníku, který je zašpiněný od hlíny a bláta, ho stačí postříkat vysokým tlakem vody a během okamžiku je „vymalováno“. Bude čistý jako lilie. Pokud vás nebaví neustálé vytrhávání plevelu, tak i s tím si vysokotlaký čistič poradí.

Pozor na zranění

Slovo „vysokotlaký“ se v názvu nenachází jen tak. Nejenže upozorňuje na jeho schopnosti, ale také na to, jak může být nebezpečný. Rozhodně by se neměl dostat do rukou dětem, protože by mohl způsobit nepříjemná zranění. Některá zařízení mají tak vysoký tlak, že regenerace z podobných zranění může zabrat i několik týdnů (viz. zmiňovaný čistič Karcher s tlakem 500 barů).

O angelo

Shlédněte také

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Nabídky i poptávky řemeslníků na jednom místě – Megastroj.cz

Hledáním strávíme velkou část našeho života a možná, že už trávíte dlouhé hodiny nebo dny …

Napsat komentář