Jak na vybavení vlastní dílny

Jak na vybavení vlastní dílny

Vlastníte spoustu nářadí, které máte věčně rozmístěné po domě i zahradě? Nikdy nemůžete nic najít? Veškeré opravy provádíte u kuchyňského stolu? Pak je načase pořídit si vlastní dílnu. Máte-li doma volnou malou místnost, neváhejte a zřiďte si svoji dílničku, kam vše potřebné uskladníte. Co ale kromě nářadí budete v dílně potřebovat? Čtěte dále.

Nejdříve si přeměřte prostory

Než se vydáte nakupovat veškeré vybavení, přeměřte si celý prostor. Z rozměrů totiž budete vycházet a podle toho pořídíte potřebný pracovní stůl, regály a další nezbytnosti.

Skříňky, police či regál do skladu

Základem každé dílny je pevný a odolný nábytek. Na výběr jsou skříňky, police a regály do dílny, díky kterým nebudete mít ve věcech chaos. Záleží jen na vás, co vám z toho bude nejvíce vyhovovat a co do těchto úložných prostorů budete chtít umístit.

Doporučujeme do dílny pořídit regály do skladu, které jsou odolné, variabilní a mají vysokou nosnost. Přece jen v těchto prostorech je daleko větší riziko poškození. Ty lze pak doplnit o praktické miniboxy, které využijete k uskladnění klíčků, šroubků, matiček, drobného nářadí a mnoho dalšího. Na těžší věci lze využít mobilní boxy na kolečkách pro lepší manipulaci.

Jednoduché policové systémy na stůl

Další prostor pro uskladnění drobností lze vytvořit na pracovním stole pomocí jednoduchých policových systémů.

Důležitý je stabilní stůl

Do dílny je nutností také velmi stabilní stůl. Ten by měl být takový, který budete moci trochu poničit, nebo ho pokapat barvou. Vhodná je dřevěná deska z masivu a k ní pevně přimontované železné nohy. Ke stolu si pořiďte svěrák, základní nářadí a spojovací materiál.

Jak na vybavení vlastní dílny

Dobré osvětlení

Samozřejmostí je kvalitní osvětlení v dílně. A proč? Pokud na svou práci sotva uvidíte, nejen že se vám nemusí něco povést, ale hlavně může dojít k úrazu. Osvětlení tedy pečlivě vybírejte. Nejdůležitější je silná lampa u vašeho pracovního stolu, která zajistí dostatek světla.

Spojovací materiál

Bez spojovacího materiálu to prostě nejde. Hodí se jak pro práci v domácnosti, tak i pro různé kutilské aktivity. Doporučujeme si pořídit hned několik kusů, ať už to jsou hřebíky, šrouby, matky, vruty nebo hmoždinky.

Bez nářadí ani ránu

V dílně se neobejdete ani bez jednoúčelového nářadí. Úplným základem je vrtačka. Kromě té si můžete do dílny pořídit i brusku, přímočarou nebo kotoučkovou pilu, cirkulárku apod. Postupem času, až se bude zlepšovat vaše zručnost a vy si tak budete troufat na stále složitější práce, bude narůstat i výbava vašeho nářadí.

K ruce byste měli mít sadu dlát, nebozezů nebo i řetězovou pilu. Samozřejmostí jsou smirkové papíry, pilníky, hoblík, vodováha, nějaké barvy a ředidla.  Budete-li více pracovat s kovem a elektronikou, bude se vám hodit pájka, rozbrušovací pila nebo stojan na vrtačku. Zajímavým tipem je i ruční pila na dřevo.

Nezapomínejte na bezpečnost práce

Bezpečnost práce je důležitá, proto je dobré vybavit se ochrannými pomůckami, jako jsou rukavice, ochranné brýle, pevná obuv, pracovní montérky či horní díl s dlouhými rukávy. V dílně by neměl chybět v žádném případě hasicí přístroj.

O angelo

Shlédněte také

Brány na klíč se postarají o skvělé zabezpečení vstupu na váš pozemek

Obsah   Hledáte vhodnou bránu pro svůj pozemek, ale nevíte, jaký typ brány zvolit? Pak …