Větrolam na vaší zahradě: Co si vysadit?

Větrolam na vaší zahradě: Co si vysadit?

Obsah

Je u vás na zahradě jako na větrné hůrce? Je na čase to změnit. Tyto dřeviny rostou rychle a přinesou vám klidný kout, kde je závětří.

Polopropustný větrolam

Nejvíce užitku vám udělá polopropustný větrolam. Když trochu poroste, bude pobyt na vaší zahradě učiněný ráj. S chutí můžete nasednout na zahradní traktor třeba bez trika, budete mít dostatek soukromí i tepla. Na zahradě se také mohou v klidu projíždět robotické sekačky, žádný zloděj je neuvidí.

Polopropustný větrolam si sestavíte z kombinace stromového a keřového patra. Keřové patro je zde přitom méně výrazné. Stromové patro by nemělo mít koruny propletené, ale těsně vedle sebe. Kdyby byly stromy příliš těsně u sebe, vzniknul by nepropustný větrolam. Ten se mnohem snáze láme v případě většího větru a nevytváří turbulence.

Které druhy stromů a keřů zvolit?

Pro polopropustný větrolam si zvolte kombinace užitečných keřů, a ne příliš vysokých stromů.

Do keřového patra se hodí černý bez, moruše, muchovník, šeřík, nebo také užitkový keř v podobě kdoulovce, dřínu nebo černého jeřábu. Užitkové keře můžete používat ke konzumaci.

Do stromového patra se budou hodit například břízy. Z nich navíc v jarních měsících získáte užitečnou mízu, ale také zdravé listy pro výrobu čaje.

Pro stromové patro se hodí břízy, topoly, jeřáby, habry, javory i lípy. Samozřejmě je potřeba stromy udržovat v potřebné maximální výšce.

Proč nesadit příliš těsně vedle sebe

Stromy byste neměli vysazovat příliš na husto. Tento vzniklý pás musí vítr při svém pohybu celý obtéci. Rychlost větru se tak sice velmi podstatně sníží, ale jen na velmi krátkou vzdálenost. Uvnitř pásu se následně usazují nečistoty, které sem vítr přivál. Existuje také nebezpečí vzniku vírů. Příliš hustě nasázený větrolam vám tedy přinese více škody než užitku.

Vysaďte si užitečný větrolam na své zahradě.

O angelo

Shlédněte také

Úvod do světa brusiva

Úvod do světa brusiva

Obsah Brusivo hraje klíčovou roli v řadě průmyslových procesů i v běžném životě. Od dokonalého …

Napsat komentář