Trojcestný ventil je základ. Dokážete ho vybrat sami?

Trojcestný ventil je základ. Dokážete ho vybrat sami?

Není vytápění bez trojcestného ventilu. Právě on se totiž stará o správnou distribuci a ohřev vody. Dokážete ho vybrat sami?

Základní stavební kámen vytápění

Možná si říkáte, že trojcestný ventil je jen další z řady trubek. Tak to ale není. Jedná se o nedílnou součást každého topení. Jak už jeho název napovídá, slouží k propojení tří potrubí. Jedno potrubí zásobuje teplou vodou celou otopnou soustavu, další slouží jako hlavní zdroj z kotle a to třetí odbočuje potrubí zpět do kotle a vrací tam studenou vodu k ohřátí.

I když se trojcestný ventil osazuje především na potrubí s topnou vodou, může plnit i další funkce. V otopné soustavě může sloužit jako směšovací ventil. Přitékající teplou vodu smíchá s tou studenou. Vytvoří tak optimální mix, který putuje potrubím do radiátorů. Dokáže také rozdělovat a posílat do potrubí právě tak teplou vodu, jaká je právě potřeba.

Výběr nechte na profesionálech

Výběr trojcestného ventilu nechte na topenáři. Pokud si ale troufnete, poradíme vám, jak pořídit ten správný právě pro vaši otopnou soustavu. Nejdůležitější je číslo na typovém štítku kotle. To je ale jediná hodnota, kterou dokáže vyčíst i laik. Další nezbytnou číslovkou je totiž teplotní spád – rozdíl teplé vody a vrácené studené vody. Aby toho nebylo málo, potřebujete zjistit ještě hodnotu Kvs. K té je ale nutný plánek celého vytápění.

Vybrat správný trojcestný ventil chce zkrátka odborné znalosti, a ty nerostou jen tak na stromě. Správu i stavbu otopného systému tedy raději nechte na odbornících. Vše potřebné ale můžete nakoupit v internetovém obchodu eshop.afriso.cz. Najdete tu všechno potřebné pro stavbu vytápění, jeho údržbu i vylepšení.

Například systém EnOcean, který se postará o celý systém a nepotřebuje téměř žádnou elektrickou energii. Dokáže si ji totiž vyrobit sám ze slunečního záření, případně z pohybu či rozdílu teplot. Stačí tedy, když budete topit, a máte o dostatečný přísun energie pro systém EnOcean postaráno

O angelo

Shlédněte také

Rychlé probuzení jara: 8 jednoduchých tipů pro alergiky

Rychlé probuzení jara: 8 jednoduchých tipů pro alergiky

V čase, kdy bychom ještě obvykle očekávali zimní chlad, se letošní jaro v České republice …

Napsat komentář