Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

Obsah

Drtivá většina Čechů miluje grilování. Jenže udělat maso tak, aby bylo správně propečené, neztratilo chuť ani šťávu, nepřipálilo se nebo naopak nebylo syrové je celkem věda. Naštěstí postačí držet se několika ověřených rad a užijete si chuť skvěle propečeného masa i příloh.

TIP 1: Připravte se

Nehoňte přípravy na poslední chvíli. Pokud chcete maso na gril naložit do mokré marinády, udělejte tak alespoň tři hodiny předem, aby se do povrchu masa stačily absorbovat všechny voňavé látky. Hovězímu masu dokonce neuškodí ani 24 hodinové marinování. Pokud budete dělat suchou marinádu složenou jen ze směsi koření a bylinek, stačí s ní maso potřít těsně před grilováním. Dopředu si můžete připravit také marinovanou zeleninu a další přílohy. Jen pozor na sůl a pepř. Sůl z masa během grilování vytahuje šťávu a vysušuje ho, proto maso solíme až po ugrilování. Stejně tak opatrně s pepřem, který v žáru hořkne. A rozhodně maso nenaklepávejte – zničili byste jeho strukturu. V den grilování nezapomeňte maso včas vyndat z lednice. Úplně stačí půl hodiny před začátkem grilování, aby se stačilo aklimatizovat na pokojovou teplotu.

TIP 2: Vyberte správnou flákotu

Ne každému chutnají všechny druhy masa, proto si dopředu promyslete, kdo ze strávníků přijde a na čem si nejraději pochutná. Kuřecí maso je dietní, ale může být suché. Například krůta se hodí na gril skvěle, protože na ní najdete devět druhů masa. Pro vyznavače vepřového naložte steaky a pokud čekáte větší počet hostů nebojte se ohromit seletem na grilu nebo grilovanou vepřovou kýtou. Jestli jste si jisti, že dorazí fajnšmekři, co ocení hovězí masíčko, je ideální volbou hovězí kýta na gril, která má málo tuku, a přesto je krásně šťavnatá. Na větších akcích budete králem večera, pokud předložíte hostům lahodné maso z grilovaného telete. Pokud nemáte vlastní gril, můžete si gril na sele, kýty a další druhy masa půjčit.

Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

TIP 3: Čistota je půl zdraví

Ještě, než začnete vůbec grilovat, nezapomeňte, že grilovací mřížka musí být čistá. Schválně si sáhněte do svědomí, jestli jste od posledního grilování vše důkladně vyčistili. I během grilování ale nezapomeňte na to, že odkapávající tuk a marináda z masa nadělají hodně paseky. Každá kapka, která spadne na rozpálené uhlí produkuje karcinogeny, které se teplým vzduchem přenášejí zpět na maso a na grilovací mřížku. Proto, než položíte maso na gril, otřete z něj přebytečnou marinádu nebo použijte grilovací tácky, které kapající šťávu zachytí.

TIP 4: Rozpalte to

Ať už vyberete jakékoli maso, buďte trpěliví a nestrkejte ho na málo rozpálený gril. To by byla chyba. Maso se nezatáhne, hrozí, že z něj vyteče šťáva a špatně se odhaduje stupeň propečení. Také moc rozpálený gril je špatně. Šlehající plameny a příliš intenzivní žár spálí povrch masa, které bude přitom vevnitř stále syrové. Správně rozpálené uhlí poznáte podle toho, že přestalo kouřit, dělá jen malé plamínky a na jeho povrchu je bělavá vrstva popela. Ideálně by ve středu grilu měla panovat teplota mezi 200–250 °C.

Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

TIP 5: Odhad dělá mistra

Jak dlouho péct a nepřepéct nebo naopak nežvýkat syrový kus masa? Rozhodně nezkoušejte stupeň propečení tím, že maso napíchnete na vidličku. Akorát vám z něj vyteče šťáva a zůstane jen suchý kus něčeho. Raději se naučte odhadovat. Steaky se grilují podle druhu masa – prsa z kuřete grilujte 8-12 minut, vepřové steaky o síle přibližně 2 cm potřebují 10-15 minut a hovězí steaky silné 2,5 cm se grilují 10-12 minut. Pokud máte steaky silnější, zkraťte čas přímého grilování o 2-3 minuty a nechte maso potom grilovat nepřímo na okraji grilu, kde není takový žár dalších 4-8 minut. Samotná délka grilování steaků se také odvíjí podle toho, zda chcete propečený (well done), středně propečený (medium) nebo spíše krvavý (rare). Až masíčko sejmete z grilu, nechte ho pár minut odpočinout na prkýnku nebo tácku, aby se v něm rozprostřela šťáva. Vepřová kýta by měla na grilu strávit alespoň 3,5 hodiny, grilované sele je nutné péct minimálně 3 hodiny a tele grilujte s přehledem 7 hodin. Nezapomeňte tedy vymyslet i dostatečnou zábavu, aby se hosté při čekání na dobroty nenudili.

Tipy, se kterými se stanete králem každé grilovačky

TIP 6: Nechte to v rukou odborníků

Pokud se přeci jen necítíte jako šéfové u grilu, nedělejte si s tím hlavu a přenechte starost s přípravou masa na gril na odbornících z Párty pohotovosti. Masíčko vám skvěle naloží a přivezou, kam si řeknete. V jejich půjčovně grilů si dokonce můžete vybrat nejen gril, ale i výčepní zařízení, party stany a další příslušenství. A protože ke grilování patří pivo, můžete si ho zde koupit a po Praze nechat dovézt na místo konání akce. Na profících nechte i veškerou obsluhu grilu. Maso bude dokonale šťavnaté a pivo pořádně studené.

O angelo

Shlédněte také

Horizontální žaluzie - univerzální a stylové stínění pro vaše okna

Horizontální žaluzie – univerzální a stylové stínění pro vaše okna

Obsah Pokud hledáte elegantní a praktický způsob, jak získat lepší kontrolu nad světlem a soukromím …