Jak na snížení stropu v bytě

Jak na snížení stropu v bytě

Obsah

Pokud bydlíme v nějaké historické budově, případně třeba v bytu přestavěného z továrního provozu, můžeme mít vysoké stropy. Takže pak lze uvažovat o jeho snížení. Ale než se ale k tomu rozhodneme, měli bychom se zamyslet, zda by nešlo vestavět patro, třeba jako spaní pro děti, herna a podobně.

Tradiční výška stropů v současných bytech je kolem 2,5 metru. Pokud tedy snížíme náš vysoký strop na tuto výšku, získáme menší objem místnosti bez toho, aniž bychom měli menší životní prostor. A to znamená nejen opticky příjemnější bydlení, intimitu, ale také ve většině případů značnou energetickou úsporu.

Optické snížení

Snížit stop lze i jen opticky, například se vymaluje strop tmavší barvou než stěny, ale můžeme i tmavší barvou namalovat stěny nad čárou stropu, jak bychom si ho přáli. Je to samozřejmě úprava náhradní a ani ne moc vzhledná. Stěny by měly mít pro lepší vhled vzorovaný dekor.

Jednoduchá řešení

Složitější je vytvoření vytvoření umělého stropu s pomocí látek. Ve výši požadovaného stropu vytvoříme síť z ocelových lanek. Lanka mohou být v jednom směru, ale lepší je vytvořit čtvercovou síť, kde se látka nebude tolik prohýbat. Nepoužíváme výrazné dekory, ale spíše jen transparentní jemné a světlé barvy textilií. Místo látky lze použít i lehké desky, třeba polystyren, můžeme použít i nějaké lehké stropní podhledy.

Nejjednodušší stop

Pokud chceme skutečně snížit stop, a tak oddělit spodní část místnosti od horní, nejsnazší je použití sádrokartonových podhledů. Tady lze s úspěchem využít některou stavební firmu, ale dá se to při určitém stupni šikovnosti zvládnout i svépomocí. Dnes si lze vše potřebné koupit ve specializovaných obchodech, a ještě dostanete třeba pomoc radou. Obdobně si lze i půjčit potřebné nářadí. Jednoduše řečeno, vytvoříme si kovovou kostru, na kterou jednotlivé desky připevníme. Lehký sádro-karton má výhodu, že při určité pečlivosti můžeme mít po vytmelení a zabroušení strop naprosto rovný, že nikdo nepozná, že jde o strop náhražkový.

Náročnější řešení

Ke snížení stropu se používají minerální podhledy, tedy zatím spíše v průmyslových či kancelářských prostorách, ale jsou vhodné i pro domácnost. Zde se vytvoří také kovová kostra s přesnými rozměry desek, a jednotlivé díly se pak usazují svrchu.

Řešení na chalupy

Náročnější úpravou je vytvoření stropu z palubek. Ty se samozřejmě nehodí všude, takže nejlépe na chalupy, chaty, případně místnosti vybavené stylovým nábytkem třeba v selském stylu. I zde je nutno vytvořit stropní mříž, může být i kovová, ale budeme raději styloví a uděláme si ji ze dřeva. A na tuto mříž pak jednotlivá prkna připevníme nejlépe vruty.

Závěr

Vystihli jsme ty základní úpravy vysokých stropů, ale při veškeré práci si neodpustíme jednu důležitou radu. Jako u ostatních stavebních pracích je prvořadou nutností si poradit s elektrickým rozvody. V případě stropů půjde o lustry a centrální svítidla, ale lze použít i jiné systémy, třeba bodovky a podobně.

O Makawiel

Shlédněte také

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Jaké stínění oken si pořídit do kuchyně? Na výběr máte hned několik variant stínění

Obsah Kuchyně je místem, kde trávíme hodně času vařením, přípravou jídel a sdílením společných chvil …