Domů / Ostatní / Slimáci kam se podíváš: Co na ně zabírá?
Slimáci kam se podíváš:  Co na ně zabírá?

Slimáci kam se podíváš: Co na ně zabírá?

S příchodem jara nastává pro zahrádkáře nejen příprava zahrádky, ale i starosti se slimáky, kteří každoročně likvidují zeleninu i okrasné květiny.

Důvodem pro výskyt těchto pleničů zahrad jsou mírné zimy s následnými vlhkými jary. Tito nezvaní hosté se objevují již na jaře a jejich nechtěná návštěva trvá až do října. Ideální období pro boj proti nim je květen až červenec. Pokud se jich nezbavíme, v srpnu nakladou vajíčka a návštěva se nám nádherně rozroste.

Přirozený nepřítel

Pokud se vám na zahrádce usídlí ježci, ropuchy, slepýši nebo rejsci, nevyhánějte je a raději si je hýčkejte. Ti vám totiž od nechtěných slimáků velice rádi pomůžou.

Ochraňujte svoji úrodu

„Zadaří – li“ se vám a slimáci navštíví i vaši zahrádku, udělejte rychle vše proto, abyste se jich co nejdříve zbavili.

Nabízíme vám několik rad, jak na ty nechtěné potvůrky:

Důležité je zabránit jim dostat se na záhony. V tom by mohly pomoci mechanické zábrany, které jsou pro ně obtížně překonatelné a jsou rozmístěné okolo záhonů – plechy zapuštěné do země s okrajem ohnutým směrem ven, pásy suchého materiálu, který jim brání v dalším pohybu (sláma, písek, drcená kůra, piliny nebo vaječné skořápky, suchý logr – ten je dokonce otráví), ohrádky z aromatických bylin na okrajích záhonů (šalvěj, tymián, levandule, kopr, česnek, pivoňky – tyto rostliny slimákům nechutnají).

Jednou z osvědčených a asi nejvíce používaných metod je sběr. Nejaktivnější jsou brzy po ránu, proto je ideální přivstat si a vyrazit na ně. Jestliže se vám nechce běhat po zahradě, tady je několik rad, jak si sběr usnadnit. Můžete jim připravit několik pastí, do kterých je nalákáte: zkažené ovoce, granule pro kočky či psy. Potravu přiklopte vlhkým prkénkem, starým kobercem, jutovým pytlem. Slimáci se rádi schovávají tam, kde je vlhko.

Mezi hojně používané pasti patří nádoba s pivem zapuštěná do země. Nechte ji kousek nad zemí, abyste zamezili odchytu dalších živočichů. A pozor, někteří slimáci jsou poměrně narostlí, takže hladina piva musí být dostatečně hluboko, jinak je neulovíte.

Do boje s chemií

Pokud selžou všechny „babské“ rady, budete muset vyrazit do obchodu a zakoupit chemické prostředky. Dají se koupit speciální granule, které nasypete do míst s největším výskytem. S používáním těchto prostředků buďte však opatrní. Při dlouhodobém používání se přípravky dostanou do půdy a mohly by uškodit nejen slimákům.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Makawiel

Shlédněte také

Vlastní sbírka brouků je pro někoho splněný sen

Vlastní sbírka brouků je pro někoho splněný sen

Obsah1 Musíte vědět, jak na to2 Je to titěrná práce3 Pozor na chráněné druhy4 Některé …