Slimáci kam se podíváš:  Co na ně zabírá?

Slimáci kam se podíváš: Co na ně zabírá?

Obsah

S příchodem jara nastává pro zahrádkáře nejen příprava zahrádky, ale i starosti se slimáky, kteří každoročně likvidují zeleninu i okrasné květiny.

Důvodem pro výskyt těchto pleničů zahrad jsou mírné zimy s následnými vlhkými jary. Tito nezvaní hosté se objevují již na jaře a jejich nechtěná návštěva trvá až do října. Ideální období pro boj proti nim je květen až červenec. Pokud se jich nezbavíme, v srpnu nakladou vajíčka a návštěva se nám nádherně rozroste.

Přirozený nepřítel

Pokud se vám na zahrádce usídlí ježci, ropuchy, slepýši nebo rejsci, nevyhánějte je a raději si je hýčkejte. Ti vám totiž od nechtěných slimáků velice rádi pomůžou.

Ochraňujte svoji úrodu

„Zadaří – li“ se vám a slimáci navštíví i vaši zahrádku, udělejte rychle vše proto, abyste se jich co nejdříve zbavili.

Nabízíme vám několik rad, jak na ty nechtěné potvůrky:

Důležité je zabránit jim dostat se na záhony. V tom by mohly pomoci mechanické zábrany, které jsou pro ně obtížně překonatelné a jsou rozmístěné okolo záhonů – plechy zapuštěné do země s okrajem ohnutým směrem ven, pásy suchého materiálu, který jim brání v dalším pohybu (sláma, písek, drcená kůra, piliny nebo vaječné skořápky, suchý logr – ten je dokonce otráví), ohrádky z aromatických bylin na okrajích záhonů (šalvěj, tymián, levandule, kopr, česnek, pivoňky – tyto rostliny slimákům nechutnají).

Jednou z osvědčených a asi nejvíce používaných metod je sběr. Nejaktivnější jsou brzy po ránu, proto je ideální přivstat si a vyrazit na ně. Jestliže se vám nechce běhat po zahradě, tady je několik rad, jak si sběr usnadnit. Můžete jim připravit několik pastí, do kterých je nalákáte: zkažené ovoce, granule pro kočky či psy. Potravu přiklopte vlhkým prkénkem, starým kobercem, jutovým pytlem. Slimáci se rádi schovávají tam, kde je vlhko.

Mezi hojně používané pasti patří nádoba s pivem zapuštěná do země. Nechte ji kousek nad zemí, abyste zamezili odchytu dalších živočichů. A pozor, někteří slimáci jsou poměrně narostlí, takže hladina piva musí být dostatečně hluboko, jinak je neulovíte.

Do boje s chemií

Pokud selžou všechny „babské“ rady, budete muset vyrazit do obchodu a zakoupit chemické prostředky. Dají se koupit speciální granule, které nasypete do míst s největším výskytem. S používáním těchto prostředků buďte však opatrní. Při dlouhodobém používání se přípravky dostanou do půdy a mohly by uškodit nejen slimákům.

O Makawiel

Shlédněte také

Autoklávy pro pasterizaci a sterilizaci potravin

Autoklávy jsou klíčovým prvkem v potravinářském průmyslu, zajišťujícím bezpečnost a trvanlivost potravin prostřednictvím procesů pasterizace …